IV Konkurs Twórczości Literackiej rozstrzygnięty

(link otworzy duże zdjęcie)

17 marca w Zespole Szkół nr 1 w Kraśniku odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia IV edycji Konkursu Twórczości Literackiej „ Pisać każdy może…”. Konkurs zorganizowany przez Zespół Szkół Nr 1 oraz Starostwo Powiatowe w Kraśniku był kierowany do uczniów szkół gimnazjalnych.

Na początku uroczystości głos zabrał dyrektor szkoły p. Piotr Miecznikowski, który przywitał Starostę Kraśnickiego p. Andrzeja Maja, opiekunów uczniów oraz autorów prac. Pan Starosta skierował do młodych twórców słowa uznania i podziękowanie za trud tworzenia poezji i prozy. Pamiątkowe dyplomy otrzymało 15 nauczycieli z 8 gimnazjów biorących udział w Konkursie. Podkreślono, że dzięki ich zaangażowaniu i pracy młodzież posługuje się literacką polszczyzną. Kształcenie tej umiejętności jest niezwykle ważne w obecnych czasach. Coraz wyższy poziom prac nadsyłanych na kolejne edycje Konkursu pozwala wierzyć, że młodzi ludzie chcą i potrafią posługiwać się językiem ojczystym. Za kształcenie tej umiejętności oraz motywowanie do udziału w Konkursie podziękowanie otrzymały: p. Anna Mazur-Boryca, p. Dorota Anders-Duda, p. Anna Niewiadomska z Gimnazjum nr 1 w Kraśniku, p. Anita Krakowiak, p. Iwona Marcinkowska-Sobótek, p. Dorota Janacz, p. Danuta Bandosz, p. Dorota Kamińska z Gimnazjum nr 2 w Kraśniku, p. Jadwiga Biegaj, p. Renata Kaźmierak – z Gimnazjum w Stróży, p. Dorota Sowa z Gimnazjum w Szastarce, p. Ewa Hałabiś z Gimnazjum w Terpentynie, p. Ewelina Chmielik z Gimnazjum w Wilkołazie, p. Joanna Rzepecka z Gimnazjum Społecznego, p. Izabela Mazur z Gimnazjum Sportowego.

W dalszej części uroczystości nagrody i dyplomy otrzymali uczniowie – najpierw 22 spośród nich za udział w Konkursie, a następnie laureaci w dwóch kategoriach: poezja i proza. W oczach jury uznanie zdobyli następujący młodzi twórcy:
KATEGORIA POEZJA
I miejsce – Zuzanna Kalinowska z Gimnazjum nr 1 w Kraśniku (pod opieką pań: Doroty Anders-Dudy i Anny Niewiadomskiej) za piękną poezję o uczuciach, pełną niedopowiedzeń i skojarzeń, nasyconą głębią i poetyckim obrazowaniem.
II miejsce – Katarzyna Staruch z Gimnazjum nr 2 w Kraśniku (uczennica p. Anity Krakowiak) za sprawne uchwycenie w krótkich, lapidarnych formach refleksji o świecie i poważnych problemów ze świata dorosłych.
III miejsce – Monika Magdziak z Gimnazjum w Terpentynie (uczennica p. Ewy Hałabiś) za wzruszający obraz niezwykłej relacji ojca i syna, a także bólu związanego ze stratą bliskiej osoby.
KATEGORIA PROZA
I miejsce – Magdalena Dorot z Gimnazjum nr 2 w Kraśniku (uczennica p. Doroty Janacz) za piękny, plastyczny opis wyprawy do Argentyny wzbogacony o refleksje natury filozoficznej.
II miejsce – Martyna Skorupa z Gimnazjum Społecznego (uczennica p. Joanny Rzepeckiej) za pomysłową i zaskakującą czytelnika pracę stylizowaną na baśń.
III miejsce - Maja Gryta z Gimnazjum w Stróży (uczennica p. Jadwigi Biegaj) za utwór, która przykuwa uwagę ciekawą fabułą, dojrzałym, barwnym stylem oraz umiejętnie wplecionymi dialogami nastolatków.

Swoje nagrody przyznało również młodzieżowe jury, w skład którego wchodzili uczniowie klasy I E. Otrzymali je: Daria Przech z Gimnazjum nr 2 w Kraśniku - uczennica p. Danuty Bandosz oraz Szczepan Tłuścik z Gimnazjum w Terpentynie – uczeń p. Ewy Hałabiś.

Uroczystość zakończył kabaretowo – muzyczny występ uczniów I LO oraz słodki poczęstunek dla uczestników uroczystości. W przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości pomagali uczniowie klasy I E, natomiast koordynatorkami całości przedsięwzięcia były panie: Ewa Kozłowska, Magdalena Frączek, Alicja Ostrowska, Renata Staruch, Grażyna Stęgierska i Beata Szaja.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział, laureatom gratulujemy sukcesów i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Konkursu.

Opublikowano: 21 marca 2017 07:35

Kategoria: Konkursy