XIII edycja konkursu plastycznego ,,Zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia”

(link otworzy duże zdjęcie)

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach. Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada Fundacja „Promocja Zdrowia” namawia Polaków do rzucenia palenia.

W dniu 17 listopada br. w CKiP w Kraśniku odbędzie się podsumowanie XIII edycji konkursu plastycznego przebiegającego pod hasłem ,,Zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia”.

Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży uczęszczającej na zajęcia edukacyjne w placówkach upowszechniania kultury na terenie powiatu kraśnickiego, dla których edukacja antytytoniowa staje się niezbędnym elementem wychowania zdrowotnego, socjalizacją od podstaw od najmłodszych lat, zważywszy na szczególnie niekorzystne zjawisko biernego palenia.
Organizatorami konkursu byli:
- Starostwo Powiatowe w Kraśniku;
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kraśniku;
- Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku;
- NZOZ Ośrodek Terapii Uzależnień w Kraśniku

Tematyka pracy obejmowała zagadnienia ściśle związane z celami konkursu:
a) dzieci przedszkolne i ze szkół podstawowych wykonywały pracę plastyczną promującą przesłanie ,,Biernego palenia ”;
b) młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna wykonywała plakat tematycznie związany z celami konkursu, który zawierał autorskie hasło wykonawcy.

Do konkursu przystąpiło 243 uczestników (tj. 6 % więcej niż w roku 2015) z placówek upowszechniania kultury z terenu powiatu kraśnickiego.

Wicestarosta Kraśnicki Mariusz Socha wręczając nagrody i wyróżnienia powiedział, iż ma nadzieję, że profilaktyka zapobiegnie podejmowaniu palenia w wieku rozwojowym. Akcja „Rzuć palenie razem z nami” zaś zachęci jak największą liczbę palaczy do rzucenia palenia oraz ograniczenia palenia w miejscach, w których przebywają ludzie Pamiętajmy bowiem: „Wygrywa każdy, kto rzuci palenie”.

a) w kategorii dzieci przedszkolne
I. Nagrodę za zajęcie I miejsca otrzymała:
Julia Turkiewicz - Integracyjne Przedszkole Nr 3 w Kraśniku
II. Nagrodę za zajęcie II miejsca otrzymał:
Kacper Lis - Przedszkole Miejskie Nr 1 "Słoneczny Promyk" w Kraśniku
Zuzanna Adamska - Przedszkole Miejskie Nr 6 w Kraśniku

b) w kategorii uczniowie szkół podstawowych kl. I - III:
Nagrodę za zajęcie I miejsca otrzymała:
Magdalena Groszek - Zespół Szkół w Blinowie
Nagrodę za zajęcie II miejsca otrzymała:
Joanna Kowalik - Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 6 w Kraśniku
Nagrodę za zajęcie III miejsca otrzymał:
Kacper Markowski - Zespół Placówek Oświatowych w Gościeradowie

c) w kategorii uczniowie szkół podstawowych kl. IV – VI:
I. Nagrodę za zajęcie I miejsca otrzymała:
Julia Szynkowska - Szkoła Podstawowa w Dąbrowie
II. Nagrodę za zajęcie II miejsca otrzymał:
Patryk Bieniek - Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 w Kraśniku
Anna Sudół - Publiczna Szkoła Podstawowa w Szastarce

d) w kategorii młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna:
I. Nagrodę za zajęcie I miejsca otrzymał:
Kamil Kowalczyk - Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Kraśniku
II. Nagrodę za zajęcie II miejsca otrzymała:
Katarzyna Piwowarska - Zespół Szkół w Wilkołazie
Zuzanna Gorczyca - Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Kraśniku

Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia.
Fundatorem nagród było Starostwo Powiatowe w Kraśniku oraz Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku.

Występ artystyczny w wykonaniu uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 6 w Kraśniku pod opieką Pani Barbary Zielińskiej uświetnił uroczystość.

fot. Paulina Albin

Opublikowano: 17 listopada 2016 12:54