Widowisko historyczno-patriotyczne "Tamten Wrzesień"

W 77. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej i agresji sowieckiej na Polskę zapraszamy na widowisko historyczno-patriotyczne „Tamten Wrzesień”.

Udział w inscenizacji wezmą 4 grupy rekonstrukcyjne z terenu Polski. Czołgi, wozy pancerne, zaprzęgi - to tylko kilka z wielu atrakcji, jakie czekają na miłośników rekonstrukcji historycznych w sobotę 17 września w Kolonii Pasiece gm. Kraśnik. Organizatorami wydarzenia są Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Starostwo Powiatowe, Gmina Kraśnik oraz ks. Andrzej Mizura, proboszcz parafii popkowickiej. Patronat medialny nad imprezą objęli TVP 3 Lublin oraz Radio eR.

Widowisko rozpocznie się o godzinie 14:00 mszą polową. O godzinie 15:00 nastąpi część oficjalna, a po niej zaprezentowane zostanie widowisko: – Pokażemy dramat polskiej ludności cywilnej oraz polskiego wojska walczącego z dwoma agresorami jednocześnie – mówi starosta kraśnicki Andrzej Maj. - To będzie drugie takie przedsięwzięcie realizowane przez powiat kraśnicki w ostatnich latach. W 2014 r. z sukcesem dokonaliśmy rekonstrukcji Bitwy pod Kraśnikiem w jej stuletnią rocznicę i chcielibyśmy podążać w tym kierunku. Może nie każdego roku, ale przynajmniej raz na dwa lata będziemy organizować podobne widowiska historyczne.

Rekonstrukcje bitew czy plenerowe widowiska historyczne to atrakcje, które ogląda się z dużym zainteresowaniem i emocjami. Takie inscenizacje cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju i regionie, gromadzą one sporą publiczność, powstaje coraz więcej grup rekonstrukcyjnych jeżdżących po całej Polsce i prezentujących swoje umiejętności. - Poza tym to także dobre uzupełnienie lekcji historii – podkreśla starosta Maj. - Chcemy zachęcić młodych kraśniczan i mieszkańców powiatu do zainteresowania historią XX wieku, a zwłaszcza walką narodowowyzwoleńczą prowadzoną w okresie I i II wojny światowej. Przeżywamy w ostatnich latach renesans historii niepodległościowego podziemia, czego najlepszym przykładem jest Powstanie Warszawskie. Powstają filmy na ten temat, artyści rockowi wydają nawet okolicznościowe albumy. Rekonstrukcje historyczne doskonale wpisują się w ten nurt.

plakat__tamten_wrzesien.jpg

ŁS