Duże straty po wczorajszej nawałnicy

Skutki nawałnicy. (link otworzy duże zdjęcie)

Nawałnica i burza gradowa, które przeszły wczoraj nad powiatem kraśnickim, dokonały poważnych zniszczeń. Żywioł spustoszył wiele miejscowości w gm. Kraśnik, Szastarka, Trzydnik i Zakrzówek.

W najbliższych dniach będą znane dokładne straty poniesione przez mieszkańców miejscowości, które ucierpiały podczas burzy. - Władze powiatu w ramach swoich kompetencji będą wspierać samorządy gminne w staraniach o uzyskanie niezbędnej pomocy od administracji rządowej - mówi starosta Andrzej Maj, który mieszka w gm. Kraśnik dotkniętej kataklizmem. - Na tych zniszczonych terenach powinien zostać wprowadzony stan klęski żywiołowej. Rozmawiałem dziś z wicewojewodą lubelskim o skutkach wczorajszej nawałnicy. Administracja powiatowa jest do dyspozycji władz wojewódzkich. Jak tylko przedstawiciele zarządzania kryzysowego i wojewódzkiej komendy straży pożarnej dotrą do naszego powiatu, udamy się na tereny dotknięte żywiołem.

Zniszczone zostały nie tylko zabudowania mieszkalne i gospodarskie czy infrastruktura drogowa. Rolnicy ponieśli ogromne straty, jeśli chodzi o uprawy. Ucierpiały m.in. plantacje malin i porzeczek, a właśnie rozpoczął się sezon zbiorów owoców.

DN, fot. Adam Jackiewicz

Opublikowano: 21 czerwca 2016 11:01