Oficjalnie otwarto Muzeum Regionalne w Kraśniku będące Oddziałem Muzeum Narodowego w Lublinie.

(link otworzy duże zdjęcie)

W dniu dzisiejszym, 7 października oficjalnie otwarto Muzeum Regionalne w Kraśniku będące Oddziałem Muzeum Narodowego w Lublinie.

Przebudowa muzeum w Kraśniku realizowana była jako część projektu „Muzeum Lubelskie – ochrona dziedzictwa przeszłości i nowe wyzwania przyszłości: edukacja, nauka, innowacyjność, promocja regionu, turystyka”, który był realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś priorytetowa VIII. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, Działanie 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury. Całkowity koszt projektu wyniósł 34 153 641, 96 zł.

Przedmiotem inwestycji była przebudowa i rozbudowa dwukondygnacyjnego, podpiwniczonego budynku użyteczności publicznej, oddziału Muzeum Regionalnego w Kraśniku i filii Muzeum 24 Pułku Ułanów w Kraśniku. Cały budynek wraz z terenem dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Muzeum znajduje się w budynku, który w większości zachował swój wygląd przypominający willę z lat 30 minionego wieku. Pierwsza przestrzeń to hol wypełniony dawnymi fotografiami Kraśnika eksponowanymi na ścianie w drewnianych oprawach. Znajdują się tam również najstarsze zachowane fotografie dotyczące Kraśnika i kraśniczan z początku XX wieku i z okresu powojennego lat 50-70. Na przeciwległej ścianie znajduje się replika kredensu w stylistyce dwudziestolecia międzywojennego, którego konstrukcja zachęca do otworzenia drzwiczek, zajrzenia do szuflad - tam zwiedzający znajdzie albumy z kolejnymi fotografiami.

Założenia do scenariuszy wystaw w Muzeum Regionalnym w Kraśniku po remoncie budynku to historia i tradycja 24 Pułku Ułanów, od momentu powstania do okresu motoryzacji przez kampanię wrześniową, aż po internowanie na Węgrzech.

Na wystawie przedstawione są fotografie z przebiegu organizacji pułku w latach 1937-1939, ówczesne umundurowanie oraz elementy uzbrojenia (granaty, amunicja strzelecka, oporządzenie wojskowe). Część ekspozycji dotycząca okresu pobytu pułku we Francji w 1940roku oraz na Wyspach Brytyjskich w latach 1941-1944, a także kampanii na froncie zachodnim i podczas okupacji Niemiec do maja 1947 r.

Sala wystaw zmiennych poświęcona jest historii i tradycji Ziemi Kraśnickiej. W pierwszej odsłonie jest to wystawa „OD PREHISTORYCZNEGO GARNKA DO ETNOGRAFICZNEGO DZBANKA”:
Wystawa ze zbiorów archeologicznych i etnograficznych Muzeum Regionalnego w Kraśniku – Oddziału Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

W uroczystości otwarcia obiektu po modernizacji wzięli udział m.in. Dyrektor Biura Poselskiego Michał Stawiarski, który reprezentował Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Kazimierza Chomę, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, który reprezentował Marszałka Województwa lubelskiego w Lublinie Jarosława Stawiarskiego, zastępca dyrektora Muzeum Lubelskiego w Lublinie Jolanta Żuk-Orysiak i Ryszard Kuźniar z Muzeum Narodowego w Lublinie, Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla, Burmistrz Miasta Kraśnik Wojciech Wilk, radni powiatowi i miejscy, Prezes Koła Koleżeńskiego 24 Pułku Ułanów Marek Rusek, Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego Dominik Szulc, ułani i sympatycy Koła 24 Pułku Ułanów w Kraśniku.

AW

Opublikowano: 07 października 2020 12:38