„Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” wyłoniło zwyciężczynie spośród członkiń kół gospodyń wiejskich. Na trzecim miejscu Koło Gospodyń Wiejskich w Moniakach.

Zdjęcie wspólne Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Województwa Lubelskiego. (link otworzy duże zdjęcie)

Jury konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” wyłoniło zwyciężczynie spośród członkiń kół gospodyń wiejskich. Gościem gali finałowej, która odbyła się 2 października w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie była Agata Kornhauser-Duda, żona prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia było lubelskie jabłko. Panie zmierzyły się w trzech kategoriach: na najlepszą szarlotkę z wykorzystaniem lubelskiego jabłka, na najlepsze produkty i potrawy charakterystyczne dla regionu lubelskiego wykonane z wykorzystaniem lubelskiego jabłka oraz konkurs na najpiękniejsze wyroby rękodzielnicze „Rękodzieło – piękno tradycji we współczesnym świecie”.

Do konkursu zgłosiło się blisko 400 Kół Gospodyń Wiejskich z województwa lubelskiego, a jego uczestniczki zaprezentowały 390 potraw z wykorzystaniem lubelskiego jabłka oraz ponad 400 szarlotek przyrządzonych zwykle zgodnie z tradycyjną recepturą, ale także w niekonwencjonalny sposób.

Pierwsze miejsce zdobyła szarlotka upieczona przez Koło Gospodyń Wiejskich Pukarzowianki, na drugim miejscu znalazło się Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych „Activum”, trzecie miejsce zajęły kobiety z Morynia Koloni z powiatu hrubieszowskiego.

Najsmaczniejszą potrawą okazała się lekko pikantna zupa jabłkową z chipsami z boczku autorstwa Koła Gospodyń Wiejskich w Rossoszy, drugie miejsce przyznano polędwiczkom w sosie jabłkowym i buraczkami z jabłkiem, które powstały w kuchni Koła Gospodyń Wiejskich w Zagrodach, na trzecim miejscu podium uplasował się bigos z jabłek od Koła Gospodyń Wiejskich w Moniakach.

Wśród wyrobów rękodzielniczych nagrodzono kwiaty ogrodowe stworzone przez Koło Gospodyń Wiejskich Kukiełczanki, pająka Koła Gospodyń Wiejskich w Modliborzycach oraz pisankę-kraszankę pań z Wierzbicy Osiedla.

Pani Prezydentowa podkreśliła również ogromną rolę jaką ogrywają Koła Gospodyń Wiejskich w szerzeniu tradycji i kultury w województwie lubelskim.

Z radością patrzę, jak panie są dumne ze swoich osiągnięć. Widzę to w szerszym kontekście. Przez ostatnie pięć lat miałam szereg możliwości, żeby zapoznać się z działalnością kół gospodyń wiejskich. W ostatnim czasie są panie liderkami swoich społeczności, animatorkami życia kulturalnego w swoich małych ojczyznach. Panie najlepiej znają potrzeby swojego środowiska. Polska wieś wspaniale rozkwita, staje się coraz bardziej nowoczesna i to jest wielka pań zasługa – chwaliła Agata Kornhauser-Duda.

Gala konkursowa została objęta patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy, a podczas samego wydarzenia obecna była Pierwsza Dama.

Podczas Gali nie zabrakło występów artystycznych w wykonaniu zespołów: Majdaniacy, Leszczyniacy, Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Cuire Skłodowskiej w Lublinie oraz Alicji Majewskiej z zespołem.

Gospodarzem całego wydarzenia był Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego, który podkreślił bogactwo lubelskiej tradycji i siłę kultury wiejskiej drzemiącej w Kołach Gospodyń Wiejskich z terenu Województwa Lubelskiego.

fot. Piotr Wójcik/Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

AW