Rekonstrukcja Pacyfikacji Wsi Studzianki

(link otworzy duże zdjęcie)

13 września 2020 roku odbyła się uroczystość upamiętniająca pacyfikację wsi Studzianki zorganizowana przez Ochotniczą Straż Pożarna w Studziankach.

W tym roku ze względu na panującą sytuację epidemiczną wydarzenie będzie miało skromniejszy charakter. Centralną częścią uroczystości była Msza Święta w miejscowym kościele w intencji zabitych i pomordowanych podczas II Wojny Światowej. Odprawił ją gospodarz parafii – ks. proboszcz Wojciech Paluch. Po mszy wystąpił Męski Zespół Śpiewaczy Majdaniacy.

Na uroczystości przybyli: Wicestarosta Kraśnicki Andrzej Cieśla,wójt Gminy Zakrzówek Józef Potocki,  delegacja OSP ze sztandarem z terenu gminy, radni, rodziny ofiar, młodzież szkolna i mieszkańcy Studzianek i okolic.

Wicestarosta Kraśnicki Andrzej Cieśla złożył wiązankę pod pomnikiem upamiętniającym ofiary wojny.

W dalszej część uroczystości odbyła się rekonstrukcja Pacyfikacji Wsi Studzianki przygotowana przez Grupę Rekonstrukcyjno Historyczną imienia pułkownika Tadeusza Zieleniewskiego i Grupę Rekonstrukcyjno Historyczną „WIR”. Grupy dokonały pokazu musztry pieszej, pokaz jazdy kawaleryjskiej.

fot. Stefan Stypułkowski

AW