Program Tarczy dla Samorządów

(link otworzy duże zdjęcie)

W dniu dzisiejszym w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Kraśniku odbył się briefing prasowy dotyczący funduszu inwestycji samorządowych. Wzięli w nim udział Poseł na Sejm RP Sylwester Tułajew, Poseł na Sejm RP Kazimierz Choma i Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla.

Z Funduszu Inwestycji Samorządowych do gmin z naszego powiatu trafi ponad 17 milionów złotych z czego ponad 5 milionów otrzyma powiat. Jest to cenna inicjatywa, dzięki której w miastach, powiatach i gminach będzie można realizować założone wcześniej plany inwestycyjne, które zostały zakłócone w skutek pandemii Covid.

Gminy i Powiaty otrzymają dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji - to prawdziwa tarcza dla samorządów, która jest warta w skali kraju 6 mln zł.  Wykorzystać będzie można ją na inwestycje takie jak remonty szkół, przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, a także inne działania.

Pieniądze będą przyznawane gminom w formie przelewów na wniosek samorządów. Będzie to wsparcie zarówno dla powiatów jak i gmin, a wysokość przyznanych środków będzie zależeć od wartości planowanych inwestycji. Pieniądze zostały podzielone odgórnie, a kwota która wpłynie do budżetów gmin, została obliczona na podstawie szczegółowych danych jednostki samorządowej – wzięto pod uwagę między innymi ilość i wartość inwestycji, dochody czy majątek samorządów.

Tarcza dla samorządów to również program wsparcia dla małych i średnich firm, który umożliwia utrzymanie miejsc pracy.
Wiele powiatów i gmin ma problem z wkładem własnym, a środki z tarczy dla samorządów pozwolą na uzyskanie niezbędnych gwarancji dla realizacji zadań inwestycyjnych.

AW

Opublikowano: 26 czerwca 2020 13:36