Zespół Kalina Folk z Polichny witał Prezydenta Andrzeja Dudę

Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Urszulinie, fot. Katarzyna Link/LUW (link otworzy duże zdjęcie)

Zespół Kalina Folk z Polichny (gmina Szastarka) witał na wczorajszym spotkaniu w Urszulinie (powiat włodawski) Prezydenta Andrzeja Dudę.

Prezydent spotkał się z członkiniami kół gospodyń wiejskich z województwa lubelskiego. Z Powiatu Kraśnickiego wystąpiły również "Błękitne Korale" z Gminnego Domu Kultury w Zakrzówku i Zespół Śpiewaczo Obrzędowy "Blinowianki" z Blinowa (gmina Szastarka).

Andrzej Duda przypomniał, że podpisał w maju nowelizację ustawy o kołach gospodyń wiejskich, dzięki czemu mogą one ubiegać się o wsparcie na działalność statutową. W tym roku ma ono wynieść 40 milionów złotych czyli od 3 do 5 tysięcy złotych na każde z ponad 11 tysięcy kół.
Na terenie województwa lubelskiego działa obecnie 1 182 kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń funkcjonujących na ich prawach. Ich działalność skupia się na zachowaniu polskiej tradycji, ciągłości kulturowej i lokalnych zwyczajów.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że to właśnie społeczności wiejskie przeniosły Polskę i polskość niejednokrotnie przez bardzo trudny okres zaborów bardzo często stawiając ostry opór przeciwko rusyfikacji, germanizacji, przeciwko wszystkiemu temu co działano, żeby nas wynarodowić i odebrać nam naszą tożsamość opartą na ponad 1050 lat kultury chrześcijańskiej. Nie można oderwać kwestii bezpieczeństwa Rzeczypospolitej od kwestii wychowania jej młodzieży. Dlatego dla mnie jako Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – tego, który ma obowiązek dbania o ciągłość Rzeczypospolitej, ale także o jej bezpieczeństwo, państwa działalność jako Kół Gospodyń Wiejskich jest tak ważna.

-Zapraszamy do obejrzenia transmisji ze spotkania z Prezydentem Andrzejem Dudą-

fot. Katarzyna Link/LUW