Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z #koronawirus.

Grafika Czwarty etap znoszenia obostrzeń. (link otworzy duże zdjęcie)

Od soboty 30 maja zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek na otwartej przestrzeni, a od 6 czerwca możliwość wznowienia działalności przez kina, teatry czy siłownie . Wchodzimy w czwarty etap odmrażania gospodarki.

Zobaczcie co jeszcze się zmieni?

√ W PRZESTRZENI OTWARTEJ: ALBO DYSTANS SPOŁECZNY ALBO MASECZKA (od 30 maja)

Jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Jeśli jednak nie jesteś w stanie utrzymać 2-metrowego dystansu od innych wówczas musisz zasłonić usta i nos.
Tutaj musisz zasłaniać usta i nos!

Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:
- autobusy i tramwaje,
- sklepy,
- kina i teatry,
- salony masażu i tatuażu,
- kościoły,
- urzędy (jeśli idziesz załatwić sprawę do urzędu).

Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?
• W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
• W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.

√ ZNIESIONY LIMITY OSÓB – W SKLEPACH, NA TARGU, POCZCIE, W RESTAURACJACH (od 30 maja)

Zniesiony zostanie limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Jednak w punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również wszystkie wytyczne sanitarne.

• Pamiętaj o tym, że w sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Uroczystości religijne i pogrzeby
Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

• Pamiętaj, że w kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

√ ZGROMADZENIA I WESELA DO 150 OSÓB

Zgromadzenia na powietrzu i koncerty plenerowe do 150 osób (od 30 maja)

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Ważne! Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia lub koncerty plenerowe nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

• Wesela i inne uroczystości rodzinne (od 6 czerwca)
Umożliwiona zostanie organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Goście nie muszą nosić maseczek.

√ OTWARTE HOTELE

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w  hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

√ KULTURA, SPORT, SALONY MASAŻU, TARGI (od 6️ czerwca)

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:
- kina, teatry, opery, balet,
- baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki

• Od 30 maja będziemy mogli korzystać z siłowni na świeżym powietrzu, placów zabaw, a także z małej infrastruktury leśnej.
• sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.
Muszą być zachowane zalecenia sanitarne.

Pamiętajmy, że otwarcie gospodarki nie zwalnia nas z odpowiedzialności! Pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznych odległości – dbaj o siebie i innych!

fot. Kancelaria Premiera

AW