Metamorfoza Domu Dziecka w Kraśniku

Pokój w Domu Dziecka w Kraśniku przed i po metamorfozie. (link otworzy duże zdjęcie)

Jeszcze nie tak dawno wyglądał zupełnie inaczej niż dziś. Przybrudzone ściany, odchodzące od ścian tapety, obskurne toalety, niewystarczająca ilość mebli, niewielkie i zniszczone biurka, które nie zachęcały do nauki. Wnętrze było nie tylko mało praktyczne, ale przede wszystkim brakowało mu ciepła i domowej atmosfery. Mowa o Domu Dziecka w Kraśnika.

„Wysokie standardy funkcjonowania placówek opiekuńczo-wychowawczych to istotny element realizowania pieczy zastępczej. Jako pedagog doskonale wiem, że założenia programowe, w tym obrana koncepcja wychowania, realizacja potrzeb wychowanków czy realizacja procesu opiekuńczego to czynniki, od których zależy wychowanie dziecka. Instytucje zwane potocznie domami dziecka zastępują funkcje rodzin, dlatego powinny spełniać swoje zadania na wysokim poziomie” -powiedział Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla

Remont placówki rozpoczął się z przytupem. Pani Dyrektor Katarzyna Wójtowicz , która od października ubiegłego roku sprawuje piecze nad Domem Dziecka w Kraśniku postanowiła, aby dzieci poczuły, że ich pokój to nie tylko miejsce do spania, ale jednak kawałek ich domu, w którym przeżywają swoje smutki i radości. Jej celem było nadanie indywidualnego charakteru wnętrzu i sprawienie, że rzeczywistość dorastania w placówce stanie się odrobinę łatwiejsza.

„Moją ambicją było od początku odnowienie wszystkiego, zaczynając od najważniejszego- pokoi dzieci. Po opracowaniu kosztorysu robót, udało się pozyskać pieniądze ze Starostwo Powiatowe w Kraśniku na niezbędne remonty, które w dużej mierze pokryją koszty związane z remontem.” – tłumaczy Dyrektor Domu Dziecka Katarzyna Wójtowicz.

Atmosferę każdego domu tworzą przede wszystkim ludzie, ale ważne jest także to w jakich warunkach mieszkają oni na co dzień. Dom pełen miłości to marzenie każdego z wychowanków. W nim integrują się, wspólnie spędzają czas i ładują akumulatory przed kolejnym dniem. Dzięki remontowi stworzona została namiastkę prawdziwego domu, tak aby wychowankom żyło się w nim lepiej i bezpieczniej.

Zapraszamy do obejrzenia zmian!

AW

Opublikowano: 21 maja 2020 12:21