100. rocznica urodzin Św. Jana Pawła II

Grafika 100 rocznica urodzin Jana Pawła II (link otworzy duże zdjęcie)

100 lat temu, 18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła.  Jego młodość oraz kształtowanie osobowości przypadły na trudny czas II Wojny Światowej.

Po śmierci Papieża Jana Pawła I, 16 października 1978 r.  111 kardynałów zebranych na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej wybrało 58-letniego arcybiskupa krakowskiego 264. Biskupem Rzymu. Przybrał on imię Jan Paweł II. Był pierwszym od 1523 r. nie-Włochem na tym urzędzie, a pierwszym Polakiem. Jego pontyfikat był jednym z najdłuższych w historii Kościoła, gdyż trwał aż 27 lat.

Jan Paweł II zwany Papieżem Pielgrzymem odbył 250 pielgrzymek, w tym m.in. 146 we Włoszech,   8 do Polski. Jego posługa była też rekordowa pod względem liczby podróży zagranicznych (104); odwiedził 129 krajów na wszystkich kontynentach. Przemierzył podczas nich prawie 1,3 mln kilometrów.
Za pontyfikatu Jana Pawła II zostało przeprowadzonych 148 beatyfikacji i 51 kanonizacji; ogłoszono podczas nich 1343 błogosławionych i 482 świętych.

Podczas pontyfikatu kontynuował dzieło Soboru Watykańskiego. W nauczaniu zwracał szczególną uwagę na godność człowieka, wartość wolności, ale także na różne niebezpieczeństwa związane z jej nadużywaniem. Poprzez swoją postawę i nauczanie wywarł olbrzymi wpływ na przemiany społeczno-polityczne o charakterze dziejowym, przyczyniając się do bezkrwawego upadku komunizmu. Jest autorem 14 encyklik, 14 adhortacji ponad 40 listów apostolskich oraz kilkuset orędzi.
Jan Paweł II zmarł po długiej chorobie 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Jego pogrzeb odbył się 8 kwietnia i zgromadził miliony wiernych z całego świata.

14 stycznia 2011 r. ogłoszono oficjalną decyzję o beatyfikacji Jana Pawła II. 1 maja 2011 roku podczas uroczystej mszy świętej na placu św. Piotra w Rzymie nastąpiła beatyfikacja Jana Pawła II. Błogosławionym ogłosił papieża Polaka jego następca na Tronie Piotrowym papież Benedykt XVI w obecności kilku tysięcy kardynałów, arcybiskupów i biskupów z całego świata. 27 kwietnia 2014 roku papież bł. Jan Paweł II został wspólnie z papieżem bł. Janem XXIII ogłoszony świętym.

W związku z pandemią koronawirusa wiele uroczystości, spotkań i wydarzeń nie będzie mogło się odbyć. Mimo izolacji chcemy by świętowanie urodzin Karola Wojtyły było radosnym i szczególnym czasem dziękczynienia za dar jego życia i posługę.

W poniedziałek 18 maja o godz. 18.00 zapraszamy do obejrzenia wyjątkowego koncertu z okazji setnej rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II. Widowisko muzyczne przygotowane z udziałem znanych polskich artystów będzie można zobaczyć na stornie internetowej niepodlegla.gov.pl, na platformie Youtube, w telewizji na antenie TVP1, a także wysłuchać w radiowej Jedynce. W koncercie wezmą udział m.in.: Kamil Bednarek, Stanisława Celińska, Krzysztof Cugowski, Edyta Golec, Łukasz Golec, Paweł Golec, Sebastian Karpiel-Bułecka, Andrzej Lampert, Natalia Nykiel, Krystyna Prońko, Janusz Prusinowski i Roksana Węgiel. Całość uzupełnią teledysk i spoty zapraszające Polaków do włączenia się we wspólne świętowanie.

AW

Opublikowano: 18 maja 2020 06:20