Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa

Grafika etapy znoszenia ograniczeń (link otworzy duże zdjęcie)

Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa, musimy jednak nadal stosować się do zasad :

• zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych,
    • obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,
    • utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe,
    • ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),
    • kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Bezpieczeństwo obywateli jest najważniejsze, dlatego zdejmowanie obostrzeń będzie podzielone na etapy i zależeć będzie od:

•  przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim),
  • wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych),
  • realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.

Przedstawiamy cztery etapy znoszenia ograniczeń

PIERWSZY ETAP – OD 20 KWIETNIA 2020
Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu i usługach
Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:
    • do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.
    • w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni
Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych
    • Przemieszczanie w celach rekreacyjnych.  Od 20 kwietnia będzie można wejść do lasów i parków, biegać,  jeździć na rowerze. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!
Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte!
    • Kult religijny – 1 osoba na 15 m2 . W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.
    • Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego.Te osoby będą musiały zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

DRUGI ETAP
Działalność gospodarcza:
    • Otwarcie sklepów budowlanych w weekendy
    • Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami
Życie społeczne
    • Otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk

TRZECI ETAP
Działalność gospodarcza:
    • Otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetyczek
    • Otwarcie sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami
    • Gastronomia – umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami
Życie społeczne
    • Wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności)
    • Organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 – ustalona max. liczba dzieci w sali.

CZWARTY ETAP
Działalność gospodarcza:
    • Otwarcie salonów masażu i solariów
    • Umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness
Życie społeczne
    • Teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym

Zdejmowanie obostrzeń będzie przebiegało stopniowo. Nie oznacza to, że epidemia się kończy. Musimy niestety nauczyć się przez dłuższy czas żyć w takich warunkach.
Pamiętajmy, że to od nas zależy, jak szybko będą wprowadzane kolejne etapy powrotu do nowej rzeczywistości!

AW

Opublikowano: 17 kwietnia 2020 09:10