Oddali hołd ofiarom pacyfikacji wsi Szczecyn i Borów

Przedstawiciele władz powiatowych oraz mieszkańcy Oddali hołd ofiarom pacyfikacji wsi Szczecyn i Boró (link otworzy duże zdjęcie)

Dnia 2 lutego na terenie powiatu kraśnickiego uczczono pamięć ofiar pacyfikacji w Szczecynie (gm. Gościeradów) i w Borowie (gm. Annopol). Obie pacyfikacje odnoszą się do wydarzeń z dnia 2 lutego 1944 roku.

To wtedy w ramach pacyfikacji całej okolicy przeprowadzonej przez Niemców w odwecie za współpracę z partyzantami wymordowanych została większość mieszkańców. Co roku w rocznicę tych wydarzeń, w Święto Matki Bożej Gromnicznej, odbywają się uroczystości mające na celu przypomnienie o tej niewyobrażalnej zbrodni i uczczenie pamięci ofiar.

W kościele parafialnym w Szczecynie została odprawiona uroczysta Msza Święta. Po mszy część artystyczną zaprezentowali uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Szczecynie. Ciąg dalszy uroczystości był kontynuowany pod pomnikiem upamiętniającym ofiary pacyfikacji wsi Szczecyn.

Podczas uroczystości głos zabrali m.in. Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla oraz Michał Stawiarski - Dyrektor Biura Posła Kazimierza Chomy, a także gospodarz uroczystości Wójt Gminy Gościeradów Mariusz Szczepanik.

„Stoimy w miejscu, gdzie niemieccy żołnierze dokonali aktu ludobójstwa. Tak trzeba mówić. Jest to  największa tragedia w dziejach wsi polskiej. Ponad 1300 osób z sześciu miejscowości w sposób okrutny zostało wymordowanych. Musimy o tej tragedii wiecznie pamiętać, niech to będzie nasze dzisiejsze zobowiązanie. Nieśmy to przesłanie całemu światu. Musimy o tej tragedii zawsze pamiętać, aby już nigdy nie doszło do fałszowania historii II wojny światowej, aby nie zaprzeczano aktom ludobójstwa. Jesteśmy to winni tym wszystkim, których prochy tu spoczywają. Jesteśmy to winni naszej najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Niech pamięć o nich będzie wieczne. Pamięć i cześć pomordowanym w Szczecynie i Borowie i innych miejscowościach” - Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla.

Po przemówieniach zaproszonych gości nastąpiło złożenie wieńców i wiązanek. Pamięć ofiar uczcili przedstawiciele władze wojewódzkich, władze samorządowe, przedstawiciele różnego rodzaju instytucji i organizacji społecznych, a także mieszkańcy. Powiat kraśnicki reprezentowali Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla, członek Zarządu Powiatu w Kraśniku Roman Bijak i Radny Rady Powiatu w Kraśniku Marek Kołtun.

W Borowie w kościele p.w. Św. Andrzeja Apostoła została odprawiona Msza Święta w intencji pomordowanych. Po mszy uczestnicy uroczystości oddali hołd ofiarom pacyfikacji pod mogiłą zbiorową i złożyli wieńce.

AW, fot ML

Opublikowano: 03 lutego 2020 09:43