Na zdjęciu Wicestarosta Kraśnicki Karol Rychlewski, Starosta Kraśnicki Andrzeja Rolla, p.o.Dyrektora C (link otworzy duże zdjęcie)

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach. Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada Fundacja „Promocja Zdrowia” namawia Polaków do rzucenia palenia.

Od kiedy papierosy pojawiły się na rynku zawładnęły ludzkością. Palenie to najczęstsza przyczyna przedwczesnej umieralności w naszym kraju.  Z tego względu edukacja antytytoniowa jest niezbędnym elementem wychowania zdrowotnego od najmłodszych lat, zważywszy na szczególnie niekorzystne zjawisko biernego palenia.

W  dniu 21 listopada 2019 roku w CKiP w Kraśniku odbyło się podsumowanie XVI edycji konkursu plastycznego przebiegającego pod hasłem ,,Zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia”.

Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży uczęszczającej na zajęcia edukacyjne  w placówkach upowszechniania kultury na terenie powiatu kraśnickiego, dla których edukacja antytytoniowa staje się niezbędnym elementem wychowania zdrowotnego, socjalizacją od podstaw od najmłodszych lat, zważywszy na szczególnie niekorzystne zjawisko biernego palenia.

Organizatorami konkursu byli:
- Starostwo Powiatowe w Kraśniku;
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kraśniku;
- Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku;
- NZOZ Ośrodek Terapii Uzależnień w Kraśniku.

Tematyka pracy obejmowała zagadnienia ściśle związane z celami konkursu:
a) dzieci przedszkolne i ze szkół podstawowych wykonywały pracę plastyczną promującą przesłanie ,,Biernego palenia ”;
b) młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna wykonywała plakat tematycznie związany z celami konkursu, który zawierał autorskie hasło wykonawcy.

Do konkursu przystąpiło 190 uczestników (25% więcej niż w 2018 roku) z  placówek upowszechniania kultury z terenu powiatu kraśnickiego.

a) w kategorii dzieci przedszkolne:

Nagrodę za zajęcie I miejsca otrzymał:
       Hanna Kolasa – Przedszkole Miejskie Nr 2 w Kraśniku
       Nagrodę za zajęcie II miejsca otrzymał:
       Adam Zając – Oddział Przedszkolny Szkoła Podstawowa w Ludmiłówce
       Oliwia Włodarczyk – Przedszkole Miejskie Nr 4 w Kraśniku

b) w kategorii uczniowie szkół podstawowych kl. I - III:
       Nagrodę za zajęcie I miejsca otrzymał:
       Jakub Dubiel – Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 w Kraśniku
       Hanna Janduła – Publiczna Szkoła Podstawowa w Stróży
       Kacper Wieleba –  Publiczna Szkoła Podstawowa Majdan Grabina

c) w kategorii uczniowie szkół podstawowych kl. IV – VI:
       Nagrodę za zajęcie I miejsca otrzymała:
       Wiktoria Momot – ZPO Nr 1 w Kraśniku
       Zuzanna Bącal - Publiczna Szkoła Podstawowa w Mniszku
       Julia Janicka – Zespół Szkół w Księżomierzy

d) w kategorii młodzież szkół podstawowych kl. VII – VIII gimnazjalna i ponadgimnazjalna:
       Nagrodę za zajęcie I miejsca otrzymała:
       Filip Kopeć – Zespół Szkół w Księżomierzy
       Klaudia Wójcicka –  ZPO Nr 1 Kraśnik
       Weronika Kornakiewicz – Publiczna Szkoła Podstawowa w Skorczyce

Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia.

Fundatorem nagród było Starostwo Powiatowe w Kraśniku oraz Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku.

Występ artystyczny w wykonaniu zespołu „Tudrus” z Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku - opiekun Barbara Zielińska uświetnił uroczystość.

Galeria zdjęć facebook.com/powiatkrasnicki

Opublikowano: 21 listopada 2019 12:39