Hubertus Ułańsko-Myśliwski w Borowie

(link otworzy duże zdjęcie)

W 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej Kawaleria Kowalów z Borowa nad Wisłą w barwach 24 Pułku Ułanów z Kraśnika zorganizowała 6 października Hubertus Ułańsko-Myśliwski.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego oraz pod Mogiłą pomordowanych 2 lutego 1944r.
W Kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Borowie została odprawiona Msza Święta w intencji Kawalerii i Myśliwych.

Na uczestników wydarzenia czekało wiele atrakcji m.in. siłowanie na linę, musztra kawaleryjska, pokazy kawaleryjskie i kozackie oraz gonitwa za lisem.
Bardzo widowiskowa okazała się inscenizacja pacyfikacji wsi na Lubelszczyźnie z okresu II wojny światowej.
Oprócz zapowiadanych pokazów niespodzianką był występ zespołu Borowiki z Borowa.

Medal Starosty Kraśnickiego otrzymał Łukasz Kowal założyciel Szwadronu Kawalerii Kowalów z Borowa nad Wisłą.

W uroczystościach udział wzięli m.in. Kazimierz Choma reprezentujący Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, Wicestarosta Kraśnicki Karol Rychlewski oraz radni Rady Powiatu w Kraśniku Krzysztof Skórski i Marek Kołtun.

Impreza zgromadziła bardzo dużo osób zarówno biorących udział w pokazach i rekonstrukcjach, jak i miłośników scen batalistycznych. Wszyscy mieli możliwość podziwiania piękna koni i konnej jazdy, historycznych strojów i mundurów.
Kolejną udaną imprezę zakończyła tradycyjna biesiada hubertowska, na której do późnych godzin słychać było ułańskie pieśni.
AW

Opublikowano: 07 października 2019 11:56