Fala na wodach otwartych

Zawodnicy podczas wyścigu (link otworzy duże zdjęcie)

Minęły wakacje, które dla większości młodych ludzi są czasem wypoczynku. Dla zawodników UKP Fala Kraśnik były jednak bardzo pracowite, gdyż termin Mistrzostw Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych w Dąbrowie Górniczej ustalono na 31 sierpnia – 1 września 2019 r. W związku z tym zaraz po swoich mistrzostwach „basenowych” nasi pływacy przystąpili do przygotowań do kolejnego championatu.
    Aby móc realizować przygotowania, do grupy juniorów przyłączyli się młodzicy 12-13 lat, którzy co prawda nie rozgrywają swoich mistrzostw Polski (te są rozgrywane od 14 roku życia), ale specyfika pływania na wodach otwartych może im się przydać w przyszłości.
W ramach przygotowań odbyły się też starty kontrolne (w sezonie letnim odbywa się w Polsce wiele imprez zarówno dla „zawodowców” jak i amatorów). W dniu 20 lipca w mazurskiej miejscowości Wejsuny odbył się I Maraton Pływacki. Szóstka zawodników Fali zgarnęła niemal wszystkie trofea w swoich kategoriach wiekowych. Na dystansie 500 m wśród młodziczek zwyciężyła Anna Wilk, a II miejsce zajęła Amelia Wysocka. Wśród chłopców I miejsce wywalczył Błażej Paszkowski, a II-gi był Rafał Wójcik. Sporą niespodzianką było zwycięstwo Piotra Borsuka w kategorii open w głównym wyścigu na dystansie 3000 m. Trzeci w tej konkurencji był Oskar Miazga.
Kolejnym sprawdzianem dla zawodników był udział w XXX Krakowskim Maratonie Pływackim rozegranym na zalewie w Kryspinowie 27 lipca. Tutaj nasi młodzicy znowu okazali się niepokonani. Tym razem na dystansie 1000 m zwyciężyła Anna Wilk przed Amelią Wysocką i Mają Ryfką. Dodatkowo V miejsce wywalczyła Gabriela Surowiec, a VII Milena Sosnówka. Wśród chłopców ponownie bezkonkurencyjni byli Błażej Paszkowski (I miejsce) i Rafał Wójcik (II miejsce). W głównym wyścigu na 3000 m „błysnęła” Zofia Szewczyk, która zwyciężyła zdecydowanie w kategorii open kobiet. IV w tej kategorii była Oliwia Sosnówka (jednocześnie Oliwia wywalczyła II miejsce w kategorii 14-16 lat). Wśród chłopców w kategorii 14-16 lat II miejsce zajął Patryk Kasperski, IV – Piotr Borsuk, a V – Oskar Miazga.
Głównym startem były oczywiście Mistrzostwa Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych. Pierwszego dnia w ramach Mistrzostw Polski rozegrano wyścigi sztafetowe 3x1250 m (skład sztafety musi być mieszany i składać się co najmniej z jednej kobiety). W tej rywalizacji kraśniccy pływacy osiągnęli wielki sukces. W kategorii juniorów 17-18 lat sztafeta Fali Kraśnik w składzie: Zofia Szewczyk, Łukasz Borsuk i Artur Siekaczyński wywalczyła tytuł Mistrzów Polski! (sztafeta wywalczył jednocześnie II miejsce w kategorii open). Natomiast sztafeta w składzie: Maja Machulak, Piotr Borsuk i Patryk Kasperski wywalczyła brązowe medale w kategorii juniorów 16 lat.
Tego dnia rozegrano także wyścigi w ramach corocznych zawodów Pogoria Open Water i tutaj znowu świetnie spisali się nasi młodzi zawodnicy. Wśród dziewcząt na dystansie 400 m zwyciężyła Anna Wilk, II była Amelia Wysocka, IV – Gabriela Surowiec, a VIII – Milena Sosnówka. Wśród chłopców kolejne zwycięstwo odniósł Błażej Paszkowski, a drugie miejsce wywalczył Paweł Bucoń. Ponadto w wyścigu na 1250 m zwycięstwa w swoich kategoriach wiekowych zgarnęli: Oliwia Sosnówka i Oskar Miazga (oboje zajęli II lokaty w kategorii Open).
Drugiego dnia mistrzostw, rozegrano wyścigi indywidualne. Juniorzy 14 lat  pływali na dystansie 2500 m, 15 i 16-latkowie na 5000 m, kat. 17-18 lat na 7500 m, a młodzieżowcy i seniorzy na 10000 m. Zawody były bardzo mocno obsadzone. Wystartowali niemal wszyscy najlepsi długodystansowi juniorzy w pływaniu „basenowym”. W tej stawce bardzo dobrze zaprezentowali się nasi zawodnicy, choć na podium stanęła tylko Zofia Szewczyk (kat. 17-18 lat), która wywalczyła brązowy krążek Mistrzostw Polski na dystansie 7500 m. Pozostali nasi reprezentanci uplasowali się tuż za podium: Maja Machulak (16 lat) była IV na 5000 m, Artur Siekaczyński (17-18) – IV na 7500 m, Patryk Kasperski (16) – V na 5000 m, Oskar Miazga (15) – V na 5000 m, Oliwia Sosnówka (14) – VI na 2500 m, Piotr Borsuk (16) – VIII na 5000 m i Łukasz Borsuk (17-18) – IX na 7500 m.
    Mamy nadzieję, że praca wykonana podczas wakacji będzie procentować dobrymi występami w nadchodzącym sezonie jesienno - zimowym.

Więcej zdjęć i info jak zwykle na stronie: www.falakrasnik.pl.

Opublikowano: 09 września 2019 08:24