Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

(link otworzy duże zdjęcie)

Wojewódzkie uroczystości Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej odbyły się 12 lipca br. w Szczecynie (gmina Gościeradów). To święto państwowe ustanowione zostało 29 września 2017 r. dla ocalenia od zapomnienia i upamiętnienia zasług chłopów w walce z okupantami w czasie II wojny światowej.

Szczecyn nie przypadkowo został wybrany na miejsce tych uroczystości. W lutym 1944 roku wieś została spacyfikowana i spalona przez Niemców. Zginęło wtedy ponad 200 mieszkańców.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Szczecynie. Po niej część artystyczną zaprezentowała młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ks. Karola Konopki w Szczecynie. Następnie odbył się uroczysty apel, podczas którego odegrano hymn państwowy, złożono kwiaty i zapalono znicze pod Pomnikiem pamięci mieszkańców Wólki Szczeckiej  pomordowanych podczas pacyfikacji wsi oraz odegrano pieśni patriotyczne w wykonaniu Orkiestry Dętej z GOK Gościeradowa.

Uczestnicy uroczystości złożyli hołd mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę podczas II wojny światowej, za wspieranie polskiej partyzantki, włączanie się w działania konspiracyjne oraz pomoc, jakiej polska wieś udzielała osobom ukrywającym się przed prześladowaniami.

W uroczystościach głos zabrali:
-Krzysztof Szulowski- poseł na Sejm RP odczytał list Premiera RP Mateusza Morawieckiego
-Przemysław Czarnek- Wojewoda Lubelski
-Jarosław Stawiarski- Marszałek Województwa Lubelskiego
-Andrzej Rolla- Starosta Powiatu Kraśnickiego
-Mariusz Szczepanik - Wójt Gminy Gościeradów

Organizatorami uroczystości byli:
Marszałek Województwa Lubelskiego, Wojewoda Lubelski, Starosta Kraśnicki, Wójt Gminy Gościeradów, Stowarzyszenie Żołnierzy Batalionów Chłopskich Lubelszczyzny.

AW

Opublikowano: 12 lipca 2019 11:48