Świeto 24 Pułku Ułanów w Kraśniku.

(link otworzy duże zdjęcie)

Dwudniowymi obchodami, przypadającymi w tym roku w dniach 6 i 7 lipca uczczono pamięć poległych żołnierzy bohaterskiego Pułku Ułanów.

Obchody święta rozpoczęły się w sobotę, 6 lipca zbiórką pod pomnikiem 24 Pułku Ułanów przy kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku. Stamtąd uroczysty przemarsz wyruszył pod budynek dawnej wartowni, obecny budynek Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie odczytany został apel poległych. Po apelu i salwie honorowej zebrani uczestnicy złożyli wiązanki i wieńce pod pamiątkową tablicą.

Z Powiatu Kraśnickiego wieniec złożyła oficjalna delegacja w osobach Przewodniczący Rady Powiatu w Kraśniku dr hab. Jarosław Czerw, Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla, Wicestarosta Kraśnicki Karol Rychlewski i Przewodniczący Komisji Oświaty, Sportu, Kultury i Promocji Rady Powiatu Jacek Dubiel.

Drugi dzień obchodów rozpoczął się otwarciem wystawy okolicznościowej poświęconej 24 Pułkowi Ułanów. Uczestnicy mieli możliwość obejrzenia, zdjęć dokumentujących szlak bojowy kraśnickich ułanów, map, uzbrojenia, a także eksponatów stanowiących wyposażenie żołnierzy walczących pod sztandarami 24 Pułku. Następnie odbyła się msza święta w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w intencji Mieszkańców Miasta Kraśnik oraz poległych i zmarłych Ułanów.

W części oficjalnej głos zabrali m.in. Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla i Burmistrz Miasta Kraśnik Wojciech Wilk.

Pod pomnikiem 24 Pułku Ułanów wiązanki złożyli m.in. Lubelski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej Kazimierz Mareczka  w imieniu Wojewody Lubelskiego prof. Przemysława Czarnka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla, Burmistrz Miasta Kraśnik Wojciech Wilk, a także delegacje uczestniczące w obchodach święta pułku.

W ramach uroczystości odbył się również piknik militarny w ramach którego można było zobaczyć czołg Leopard 2, wystawę militariów oraz grupy rekonstrukcyjne.

Organizatorami uroczystości byli Starostwo Powiatowe w Kraśniku, Urząd Miasta Kraśnik, Koło 24 Pułku Ułanów w Kraśniku, 10 Brygada Kawalerii Pancernej im. gen. Stanisława Maczka w Świętoszowie.

AW, fot. O.G. i M.L.

Opublikowano: 08 lipca 2019 09:58

Świeto 24 Pułku Ułanów w Kraśniku.