Jak przetrwać upały?

(link otworzy duże zdjęcie)

W związku z prognozowanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie wzrostem temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza na terenie województwa lubelskiego prosimy o zapoznanie się informacją jak postępować w czasie upałów.

1. Pij dużo wody- podstawą dobrego samopoczucia podczas upałów jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się picie 2-3 litrów płynów, z czego głównie powinna to być woda wysoko zmineralizowana, dodatkowo np. słaba herbata oraz soki owocowo-warzywne. Zdecydowanie należy unikać napojów z kofeiną (np. kawa, cola) oraz alkoholu.

2. Unikaj ekspozycji społecznej - słońce najsilniej operuje w środku dnia, dlatego w godzinach 11:00- 15:00 lepiej pozostań w pomieszczeniu. Jeśli musisz wyjść z domu ochroń ciało - zastosuj kremy z filtrem UV, ubierz jasne, lekkie, przewiewne ubranie, kapelusz lub czapkę na głowę i staraj się przebywać w cieniu. Ogranicz intensywną aktywność fizyczną przyczyniającą się do przegrzania organizmu.

3. Ochładzaj swoje mieszkanie - podczas gorących dni zasłaniaj okna, szczególnie te od słonecznej strony. Otwieraj okna i żaluzje dopiero wieczorem, gdy temperatura spadnie.

4. Zatroszcz się o starszych i dzieci - ich organizmy najgorzej reagują na upały. Dzieci i osoby starsze nie czują dobrze pragnienia i są narażone na nadmierną utratę wody. Powinny być otoczone szczególną opieką. Każdy starszy człowiek może mieć schorzenia sercowo - naczyniowe.

5. Pamiętaj o zwierzętach – zwróć uwagę, aby Twoje zwierzaki miały zawsze zapewniony swobodny dostęp do chłodnej wody i przebywały w możliwie chłodnych pomieszczeniach.

6. Samochód na słońcu to śmiertelna pułapka - pod żadnym pozorem nie zostawiaj dziecka, osoby starszej, zwierzęcia zamkniętego w samochodzie. Temperatura rośnie w nim błyskawicznie.

7. Poradź się lekarza – jeśli cierpisz na jakieś choroby zapytaj lekarza jak uniknąć odwodnienia i zaostrzenia Twoich schorzeń. Nadmierne ciepło nasila problemy układu krążenia. Masz obrzęki nóg lub szybciej się męczysz zgłoś się do lekarza.

8. Wzywaj pomoc - telefon alarmowy 112 - zadzwoń, gdy dzieje się coś niepokojącego z Tobą lub innymi osobami w Twoim otoczeniu.

9. Utrzymaj lekką dietę - w gorące dni najlepiej jeść potrawy składające się z warzyw i owoców. Doskonale zatem sprawdzą się np. lekkostrawne sałatki, które nie tylko orzeźwią, ale również nie obciążą dodatkowo organizmu. Unikaj dań ciężkich, smażonych, tłustych i mięsnych.

10. Uważaj na różnice temperatur - w upalne dni przejście z gorącego podwórka do zimnego pomieszczenia może wydawać się zbawienne. Jednak w ostatecznym rozrachunku duże różnice temperatur nie są korzystne dla organizmu.

AW

Opublikowano: 11 czerwca 2019 14:17