20 lat minęło... Jubileusz funkcjonowania samorządów wojewódzkich i powiatowych

Na zdjęciu uczestnicy 20 lecia Jubileuszu funkcjonowania samorządów wojewódzkich i powiatowych. (link otworzy duże zdjęcie)

23 maja w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyło się Samorządowe Forum Województwa Lubelskiego zorganizowane z okazji 20-lecia funkcjonowania samorządów wojewódzkich i powiatowych oraz 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Wydarzenie miało na celu podkreślenie znaczenia samorządu we współczesnym społeczeństwie obywatelskim i zintegrowaniu wszystkich szczebli samorządów Lubelszczyzny.

W Forum uczestniczyli m.in. Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński i sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń, Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz oraz Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek. Na widowni obecny był cały Zarząd Województwa Lubelskiego na czele z Marszałkiem Województwa Lubelskiego  Jarosławem Stawiarskim. W uroczystościach  powiat kraśnicki reprezentowali Przewodniczący Rady Powiatu w Kraśniku Jarosław Czerw, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Kraśniku Roman Bijak, Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla, Wicestarosta Kraśnicki Karol Rychlewski, członek Zarządu Powiatu w Kraśniku Tomasz Mularczyk oraz kierownicy i pracownicy Starostwa Powiatowego w Kraśniku. W forum uczestniczyli także przedstawiciele samorządów, starostowie pełniący funkcje w ostatnim 20-leciu, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci obecnej kadencji, a także przedstawiciele środowisk naukowych i gospodarczych.

List od Premiera Mateusza Morawieckiego odczytała Posłanka na Sejm RP Elżbieta Kruk.

W intencji pracowników samorządowych została odprawiona Msza Święta w Archikatedrze Lubelskiej. Następnie Poczty Sztandarowe i delegacje poszczególnych samorządów przemaszerowali do Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości m.in.  przemówienia okolicznościowe, wystąpienie Prezesa Rady Ministrów, a także I sesja plenarna „20 lat samorządów wojewódzkich i powiatowych”, II sesja plenarna „15 lat wstąpienia Polski do Unii Europejskiej”, III sesja plenarna „Innowacyjny Samorząd – Samorząd Przyszłości”.

Podczas Gali Samorządowej wręczone zostały uroczyście Akty Jubileuszowe. Zwieńczeniem forum był koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

Współorganizatorami Forum byli Województwo Lubelskie, Powiat Lubelski i Instytut Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego. Uroczystość została objęta Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

AW

Opublikowano: 24 maja 2019 09:33