Fala z 45 medalami na Memoriale Kosakowskiego

Start wyścigu w jednej z kategorii wiekowych (link otworzy duże zdjęcie)

W dniu 2 marca 2019 roku na olimpijskiej pływalni 50m Aqua Lublin rozegrano Memoriał Henryka Kosakowskiego. W zawodach wystartowało przeszło 250 zawodników z 29 klubów, w tym reprezentanci Polski seniorów, którzy przebywają w Lublinie na obozie przygotowawczym do Mistrzostw Świata (m.in. Radosław Kawęcki, Tomasz Polewka, Wojciech Wojdak czy Konrad Czerniak). Ekipa UKP Fali Kraśnik wywalczyła w zawodach IV miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając ich aż 45 medali (12 złotych, 15 srebrnych i 18 brązowych)!

Od 3 lat zawody rozgrywane są w 4 kategoriach wiekowych: kat. A – open (12 lat i starsi), kat. B – MEJ (dziewczęta 16-17 lat i chłopcy 17-18 lat), kat. C – Junior EYOF (dziewczęta 14-15 lat i chłopcy 15-16 lat) i kat. D – młodzik + junior młodszy (dziewczęta 12-13 lat i chłopcy 12-14 lat).
 Z ekipy Fali Kraśnik na podium zawodów, zdobywając następujące medale, stawali:
- Anna Wilk – 4 złote medale (400m, 800m, 1500m st. dowolnym i 400m st. zmiennym) – kategoria młodzik,
- Amelia Wysocka – 2 złote medale (50 i 100m st. dowolnym) i 2 srebrne (50m st. motylkowym i 200 m st. dowolnym) – kategoria młodzik,
- Zofia Szewczyk – 2 złote medale (800m st. dowolnym w kat. MEJ i kat. Open), srebrny (400m st. dowolnym) i 2 brązowe (100 i 1500m st. dowolnym) – kategoria MEJ,
- Patryk Kasperski – 2 złote medale (800 i 1500m st. dowolnym) i srebrny (1500m st. dowolnym w kat. Open – kategoria EYOF,
- Maja Ryfka – złoty medal (200m st. grzbietowym), srebrny (50m st. grzbietowym) i 2 brązowe (100mst. grzbietowym i 50m st. motylkowym) – kategoria młodzik,
- Piotr Borsuk – złoty medal (100m st. grzbietowym) i brązowy (200m st. grzbietowym) – kategoria EYOF,
- Artur Siekaczyński – 3 srebrne medale (200m st. grzbietowym, 200 i 400m st. zmiennym) i 2 brązowe (100m st. motylkowym i 200m st. grzbietowym w kat. Open) – kategoria MEJ,
- Oliwia Sosnówka – 2 srebrne medale (200m st. motylkowym i 800m st. dowolnym) i brązowy (1500m st. dowolnym) – kategoria EYOF,
- Łukasz Borsuk – 2 srebrne medale (50m st. motylkowym i 800m st. dowolnym) – kategoria MEJ,
- Milena Machulak – srebrny medal (400m st. dowolnym) i brązowy (100m st. klasycznym) – kategoria młodzik,
- Rafał Wójcik – srebrny medal (400m st. dowolnym) i brązowy (200m st. motylkowym) – kategoria młodzik,
- Wojciech Siekaczyński – srebrny medal (200m st. grzbietowym) – kategoria młodzik,
- Błażej Paszkowski – 2 brązowe medale (50 i 200m st. grzbietowym) – kategoria młodzik,
- Filip Bożek – brązowy medal (200m st. motylkowym) – kategoria MEJ,
- Maja Machulak – brązowy medal (800m st. dowolnym) – kategoria MEJ,
- Milena Sosnówka – brązowy medal (400m st. zmiennym) – kategoria młodzik,
- Gabriela Surowiec – brązowy medal (200m st. grzbietowym) – kategoria młodzik,
- Emilia Wielgus – brązowy medal (200m st. motylkowym) – kategoria młodzik,
- Paweł Bucoń – brązowy medal ( 200m st. dowolnym) – kategoria młodzik.

Na zawodach memoriałowych wyróżniano najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych za 3 najlepsze starty, ale według specjalnych tabel punktowych Rudolpha (tabele te punktowo oceniają poziom wyniku danego startu w stosunku do wieku zawodnika, czyli formułowane są algorytmem w stosunku do najlepszego wyniku na świecie w poszczególnej kategorii wiekowej). Dzięki temu można porównać np. wyniki na 200m st. grzbietowym jednego z najlepszych grzbiecistów na świecie Radosława Kawęckiego i... 12-letniego Wojtka Siekaczyńskiego. Okazało się, że obaj są na zbliżonym poziomie sportowym (Wojtek 12,9 pkt., a Radek 13,7 pkt.). Jeszcze ciekawiej w takiej klasyfikacji wyglądały wyniki 12-letniej Amelii Wysockiej. Amelia okazała się najlepsza zarówno w swojej kategorii wiekowej, jak i w kategorii open (47,9 pkt. w trzech startach, w tym jeden na 100m st. dowolnym wart 17 pkt.).

Kolejne zawody dla kraśnickich pływaków 14-letnich i starszych będą miały jeszcze wyższą rangę sportową. Będzie to Grand Prix Puchar Polski w Pływaniu rozgrywany również na lubelskiej pływalni olimpijskiej.

Wyniki i więcej zdjęć znaleźć można na stronie internetowej: falakrasnik.pl.

Opublikowano: 07 marca 2019 10:20