IX Międzypowiatowy Przegląd Kolęd, Pastorałek i Widowisk Kolędniczych w Polichnie

(link otworzy duże zdjęcie)

Kontynuowanie tradycji i przebogate oryginalne obrzędy związane z okresem Świąt Bożego Narodzenia towarzyszące mieszkańcom powiatu kraśnickiego, od lat inspirują animatorów kultury  Gminnych Ośrodków Kultury do organizowania przeglądów kolęd i pastorałek. W dniach 25 i 26 stycznia już po raz dziewiąty Gminne Centrum Kultury w Polichnie zaprosiło kolędników i zespoły śpiewacze z powiatów: kraśnickiego, janowskiego i biłgorajskiego.
    W pierwszym dniu przeglądu zaprezentowało się 38 młodych artystów: solistów, duetów, zespołów wokalnych i grup jasełkowych. Występy dzieci i młodzieży oceniała komisja w składzie: Diana Krzemińska – muzyk z Janowa Lubelskiego, Roman Biss – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gościeradowie oraz Andrzej Gotner ze Starostwa Powiatowego w Kraśniku.
W kategorii soliści/duety jury postanowiło nagrodzić:
- Alicję Wąsek (klasy 0-III)
- Kingę Wołoszyn (klasy IV-VI)
- Marię Dametko (klasy VII-VIII)
- Martynę Pietrzyk (gimnazjum)
- Ewelinę Gąskę (szkoła średnia).
    Kolejną kategorią, w której zaprezentowali się młodzi artyści, była kategoria grup i zespołów wiekowo mieszanych. Nagrodę brawurowo wyśpiewał zespół „Angelus” z Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku. Za przygotowanie widowiska jasełkowego i zaprezentowanie go wyróżnienie otrzymali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Polichnie.
    W drugim dniu przeglądu występowali dorośli artyści. Wykonawców oraz gości powitał współorganizator IX Międzypowiatowego Przeglądu Kolęd, Pastorałek i Widowisk Kolędniczych w Polichnie Starosta Kraśnicki Krzysztof Staruch, życząc żeby to spotkanie dostarczyło wielu miłych doznań artystycznych. Starosta  podziękował za kultywowanie jednego z najpiękniejszych polskich zwyczajów - zwyczajów kolędowania, przywołanie świątecznej aury oraz dostarczenie widzom pozytywnych emocji.  Prezentacje drugiego dnia przeglądu oceniało jury w składzie:
dr Janina Biegalska z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Kornelia Niedbał i Andrzej Sar z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie oraz Andrzej Gotner ze Starostwa Powiatowego w Kraśniku.  Po wysłuchaniu 34 wykonawców jury ogłosiło wyniki przeglądu zaznaczając, że poziom był bardzo wysoki.
    W kategorii soliści I miejsce zdobył Mirosław Kolasa z Gminnego Centrum Kultury w Polichnie. Wśród zespołów śpiewaczych a’cappella najlepszym okazał się Męski Zespół Śpiewaczy „Majdaniacy” z Majdanu-Obleszcze. W kategorii zespoły wokalno-instrumentalne I miejsce otrzymał Zespół Śpiewaczy „Jarzębina” z Bukowej, w kategorii kapele wygrała zaś Kapela „Kalina-Folk” z Polichny. W kategorii chóry nagrodą został uhonorowany Parafialny Chór z Szastarki.
    Nagrody laureatom IX Międzypowiatowego Przeglądu Kolęd, Pastorałek i Widowisk Kolędniczych w Polichnie wręczli członek Zarządu Powiatu Kraśnickiego Tomasz Mularczyk, wójt Gminy Szastarka Artur Jaskowski oraz Przewodniczący Rady Gminy Szastarka Michał Kosikowski. Tomasz Mularczyk podziękował za liczne przybycie artystom, piękne występy i wyraził nadzieje na spotkanie w przyszłym roku na X Jubileuszowym Przeglądzie Kolęd, Pastorałek i Widowisk Kolędniczych w Polichnie.

OG

Opublikowano: 29 stycznia 2019 14:57

IX Międzypowiatowy Przegląd Kolęd, Pastorałek i Widowisk Kolędniczych.