Podsumowano dwa ważne projekty

Podsumowanie dwóch ważnych akcji i projektów: ósmej już edycji „NIE nowotworom u dzieci” oraz pi (link otworzy duże zdjęcie)

16 października w ZS nr 2 odbyło się podsumowanie dwóch ważnych akcji i projektów realizowanych przez Powiat Kraśnicki: ósmej już edycji „NIE nowotworom u dzieci” oraz pierwszego etapu „Czerwonego guzika życia”. Pierwszy z nich adresowany jest do najmłodszych mieszkańców Powiatu, zaś drugi - do seniorów.

W gminach Dzierzkowice, Trzydnik Duży i Zakrzówek odbyły się latem warsztaty kulinarne, komputerowe, zajęcia fizjoterapeutyczne oraz wykłady psychologiczne dla uczestników unijnego projektu pn. „Czerwony guzik życia – aktywizacja społeczna i zdrowotna mieszkańców Powiatu Kraśnickiego”. W celu aktywizacji społecznej i środowiskowej dla uczestników projektu zorganizowano również wyjazdowe warsztaty integracyjne.

Przypomnijmy, że ponadto 135 starszych osób z Powiatu Kraśnickiego zostało w tym roku wyposażonych w tzw. bransoletki życia umożliwiające natychmiastowe połączenie z Centrum Zdalnej Opieki Medycznej i w razie potrzeby wezwanie pomocy lekarskiej. To forma tzw. teleopieki nad seniorami, coraz popularniejszej na Zachodzie. Kraśnicki projekt ma pilotażowy oraz innowacyjny charakter i wywołał spore zainteresowanie innych samorządów na Lubelszczyźnie.

Z kolei w ośmioletniej już akcji profilaktycznej „NIE nowotworom u dzieci”, prowadzonej przez Fundację Ronalda McDonalda, Starostwo Powiatowe oraz gminne samorządy, przebadanych zostało 2187 dzieci z terenu Powiatu w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Badania mają na celu dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych dzieci oraz zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości. U każdego dziecka wykonano pełne badanie ultrasonograficzne węzłów chłonnych szyi, tarczycy, narządów jamy brzusznej, a u chłopców dodatkowo moszny. W tym roku badaniami objęto 239 dzieci. Samorządowcom oraz sponsorom prywatnym podziękowała osobiście Katarzyna Nowakowska, dyrektor wykonawczy Fundacji Ronalda McDonalda, która z tej okazji przyjechała do Kraśnika.

Akcję „NIE nowotworom u dzieci” wsparli: Starostwo Powiatowe, Przedsiębiorstwo Handlowe TOP CAR; P. H. Moto – Gama; Erkado; Veolia Wschód; Bank Spółdzielczy Ziemi Kraśnickiej; Nabor; Ekoland; Cegielnia Hoffmanowska; Zajazd „Marta” Pułankowice; Mela Cafe i Usługi Cateringowe Beata Węgrzyn; Kawiarnia Music Cafe; "Kamela" Producent mebli na wymiar; Gminy: Dzierzkowice, Wilkołaz, Trzydnik Duży, Szastarka, Gościeradów, Gmina Wiejska Kraśnik, Miasto Urzędów oraz SP ZOZ w Kraśniku.

DN

Opublikowano: 19 października 2018 10:32