Paweł Malarczyk po raz ósmy Mistrzem Powiatu w warcabach 100-polowych

Zawodnicy podczas gry w warcaby stupolowe (link otworzy duże zdjęcie)

W minioną sobotę, 13 października 2018 roku, w Szkole Podstawowej w Wilkołazie zostały rozegrane XIV Otwarte Mistrzostwa Powiatu Kraśnickiego w Warcabach 100-polowych. W turnieju uczestniczyło 46 osób, w tym 14 kobiet. Powiat kraśnicki reprezentowało 5 osób.

Bezpośrednio przed rozpoczęciem turnieju minutą ciszy uczestnicy uczcili pamięć zmarłego nagle 4 sierpnia 2018 roku Andrzeja Szczybyło, prezesa klubu Libero Basznia Dolna, który w ostatnich latach regularnie gościł na turniejach w Wilkołazie wraz ze swymi młodymi warcabistami.
Zawody rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z tempem 20 minut na zawodnika.
Zwyciężył debiutujący w tej imprezie zawodnik Diagramu Mińsk Mazowiecki Marcin Wocial,  finalista Mistrzostw Polski z 2017 roku. Drugie miejsce zajął ubiegłoroczny triumfator Wiktor Nesterak (Unia Horyniec-Zdrój) a na najniższym stopniu podium zameldował się niespodziewanie dwunastoletni Dawid Siteń (Libero Basznia Dolna), który w ostatniej rundzie pokonał wielokrotnego zwycięzcę wilkołaskich turniejów Józefa Bajdaka (Hetman Lublin).
Po dłuższej przerwie zagrał w Wilkołazie Andrzej Sosnowski. Zawodnik z Krasnegostawu walczył o swe czwarte zwycięstwo w tej imprezie i szanse zachował do ostatniej rundy. W niej spotkał się z liderem turnieju Marcinem Wocialem i, w przypadku wygranej, wyprzedziłby go w tabeli. Partia zakończyła się jednak zwycięstwem Wociala. Sosnowski spadł na piąte miejsce.
Mieszkańcy powiatu kraśnickiego toczyli walkę o medale w mistrzostwach powiatu. Zdecydowanym faworytem do złotego medalu był Paweł Malarczyk z Wilkołaza Pierwszego. Niespodzianki nie zanotowano. Paweł po raz ósmy sięgnął po tytuł mistrza powiatu, wyprzedzając wyraźnie Mieczysława Faca (Pułankowice) i Huberta Samoleja (Wilkołaz Pierwszy).
Czwartą lokatę w powiecie zajął Robert Bąk z Urzędowa, który w tym roku w Szubinie k. Bydgoszczy brał udział w Mistrzostwach Polski Dzieci i w kategorii do lat 8 uplasował się na dobrym, 15 miejscu. Piąte miejsce w powiecie zajął brat Roberta – Dawid Bąk.
W klasyfikacji kobiet zwyciężyła zawodniczka Hetmana Lublin Barbara Wójcik, aktualna wicemistrzyni Polski osób słabowidzących. Wyprzedziła ona Wiktorię Haliniak, Kingę Krzych i Julię Banaś. Te trzy młode warcabistki z Baszni Dolnej a także, obecni w Wilkołazie, ich klubowy kolega Mateusz Hanasiewicz oraz zawodnik Czarnych Oleszyce Filip Kalmuk reprezentowali Polskę w sierpniu tego roku na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Wilnie, a za dwa tygodnie wyruszają do miasta Gomel na Białorusi na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w warcabach 100-polowych.
W kategorii do lat 16 triumfował Damian Butyński (Czarni Oleszyce). Puchar dla najlepszego zawodnika do lat 13 odebrał Dawid Siteń (jako jedyny wyjechał z Wilkołaza z dwoma pucharami!).
W najliczniej obsadzonej kategorii do lat 10 (21 zawodników) zwyciężył, jak na mistrza Polski przystało, Filip Kalmuk.
Normę na wyższą kategorię warcabową (IV) wypełniła Martyna Lewandowska (Czarni Oleszyce).
Bezpośrednio po turnieju odbył się mecz towarzyski na 10 warcabnicach: Województwo Podkarpackie – Województwo Lubelskie.
Młody team z Podkarpacia nie dał większych szans wzmocnionej Marcinem Wocialem ekipie gospodarzy, wygrywając 15:5. Dla Lubelszczyzny, w której wystąpili m.in. Mieczysław Fac i Hubert Samolej, punkty zdobyli: Wocial (2), Sosnowski (2) i Jan Dudziak (1).
Podczas uroczystego zakończenia zawodów nagrody rzeczowe oraz puchary i medale dla najlepszych, ufundowane przez Urząd Gminy w Wilkołazie  i Starostwo Powiatowe w Kraśniku, wręczał dyrektor Szkoły Podstawowej w Wilkołazie Karol Nagajek.
Nagrodą dla uczestników był też smaczny obiad w przerwie turnieju. Cały czas funkcjonowało ponadto stoisko z napojami i słodyczami.
Arbitrem zawodów był Leszek Stefanek – sędzia techniczny FMJD (Światowa Federacja Warcabowa).
Organizatorami mistrzostw byli: Urząd Gminy w Wilkołazie, Starostwo Powiatowe w Kraśniku, Szkoła Podstawowa w Wilkołazie oraz Klub Sportowy „Unia” Wilkołaz.

Wyniki  turnieju.

Opublikowano: 17 października 2018 09:09

Załączniki:

Wyniki XIV Otwartych Mistrzostw Powiatu Kraśnickiego w Warcabach 100-polowych [8.66 KB]