„Czerwony guzik życia” działa. Pierwszy pacjent uratowany

Na zdjęciu inauguracja projektu Czerwony guzik życia. 4 kwietnia, Kraśnik. (link otworzy duże zdjęcie)

Dzięki szybkiej interwencji ratowników z Centrum Medycznego iMed24 jeden z pacjentów z Wilkołaza, objętych zdalną opieką medyczną w ramach projektu „Czerwony guzik życia” realizowanego przez Starostwo Powiatowe, uniknął bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Pracownicy medyczni wezwali pogotowie ratunkowe i 68-letni pacjent został bezpiecznie przewieziony do kraśnickiego szpitala, gdzie udzielono mu niezbędnej pomocy.

11 kwietnia, około godz. 19:30, ratownicy z iMed24 w Krakowie, należącego do firmy Comarch, otrzymali zgłoszenie wysłane przez mieszkańca Wilkołaza za pośrednictwem aplikacji eCare zainstalowanej w urządzeniu bransoletka życia. Mężczyzna uruchomił "przycisk życia", co dla ratowników jest sygnałem, że konieczny jest kontakt z pacjentem.

Zgodnie z procedurą ratownicy skontaktowali się z nim w celu ustalenia w jakim jest obecnie stanie oraz jakie odczuwa dolegliwości. - W trakcie rozmowy telefonicznej okazało się, że pacjent odczuwa silne osłabienie, duszność oraz uczucie niemiarowej akcji serca – mówi Daniel Jurkow, szef zespołu ratowników z Centrum Medycznego iMed24.

Podczas wywiadu medycznego ustalono, że chory ma zaburzenia pracy serca w postaci migotania przedsionków. Jego konsekwencjami mogą być zmiany zakrzepowo-zatorowe, które nieleczone farmakologicznie, mogą doprowadzić m.in. do udaru mózgu.

Na podstawie zebranych informacji ratownicy podjęli decyzję o wezwaniu pogotowia ratunkowego oraz poinformowali o tym pacjenta. Po ok. 40 minutach ratownicy z Centrum Medycznego iMed24 powtórnie zadzwonili do pacjenta, który poinformował ich, że w chwili obecnej znajduje się na oddziale kardiologicznym szpitala w Kraśniku, gdzie zajęto się przywróceniem prawidłowego rytmu pracy serca.

- System zdalnej opieki działa i dzięki niemu seniorzy objęci projektem mogą czuć się bardziej bezpieczni – mów Marek Kos, pomysłodawca projektu i dyrektor SP ZOZ w Kraśniku. - Bardzo się z tego cieszę i mam nadzieję, że z czasem inne powiaty i miasta na Lubelszczyźnie zachęcimy w ten sposób do skorzystania z takich możliwości.

- Projekt został uruchomiony dopiero dwa tygodnie temu i już wiemy, że był bardzo potrzebny, bo dzięki niemu pomagamy ratować zdrowie i życie mieszkańców Powiatu – podkreśla Andrzej Maj, starosta kraśnicki.

Obecnie w projekcie „Czerwony guzik życia”, który ma charakter pilotażowy, uczestniczy 135 mieszkańców Powiatu Kraśnickiego. Zostali oni wyposażeni na dwa lata w specjalne bransoletki, które pozwalają łączyć się z centrum zdalnej opieki medycznej i w razie potrzeby wezwać pomoc. Bransoletki przypominają zegarek i posiadają funkcję nadajnika. Są w nich umieszczone następujące informacje: dane osobowe, wiek, grupa krwi, uczulenia, zdiagnozowane choroby, przepisane leki, dane kontaktowe najbliższych osób. Bransoletki są wyposażone w alarmowy „przycisk życia”, który umożliwia połączenie z centrum zdalnej opieki medycznej i wezwanie pomocy.

Projekt jest realizowany ze środków unijnych i własnych wspólnie przez Starostwo i 9 gmin oraz miast Powiatu Kraśnickiego.
DN, fot. Łukasz Szczygieł

Opublikowano: 18 kwietnia 2018 07:55