Przetarg rozstrzygnięty, środków nie zabraknie

Droga w Dąbrowie Bór zostanie w tym roku wyremontowana i częściowo poszerzona. (link otworzy duże zdjęcie)

28 marca Starostwo Powiatowe w Kraśniku rozstrzygnęło przetarg na rozbudowę i przebudowę drogi powiatowej Urzędów – Popkowice – Dąbrowa Bór. Tego samego dnia Rada Powiatu postanowiła dołożyć do inwestycji 1,4 mln zł. Prace budowlane powinny zostać zrealizowane do końca sierpnia 2018 r. Wartość całego projektu to obecnie 8 mln zł.

Chodzi o 14,5-kilometrowy odcinek na terenie dwóch gmin: Urzędowa i gm. wiejskiej Kraśnik. To największe i jedno z najważniejszych zadań inwestycyjnych realizowanych w obecnej kadencji samorządu. Powiat otrzyma na ten cel dofinansowanie unijne w wysokości 4,6 mln zł. Jednak po otwarciu ofert złożonych w przetargu okazało się, że najtańsza z nich jest wyższa o 1,4 mln zł od środków budżetowych zabezpieczonych na to zadanie przez powiat oraz gminy Kraśnik i Urzędów. W tej sytuacji, aby inwestycja została zrealizowana i nie przepadło dofinansowanie unijne, samorządy postanowiły przeznaczyć dodatkowe środki. Radni powiatowi dokonali zmian w budżecie i zabezpieczyli w nim 1,4 mln zł, ale 40% tej kwoty sfinansują ze swoich budżetów obie gminy. Odpowiednie uchwały również zostały tam podjęte.

Prace budowlane rozpoczną się wiosną i potrwają do końca sierpnia br. Wykona je firma PBI z Kraśnika. Będzie to przede wszystkim położenie nowej nawierzchni asfaltowej na odcinku ponad 14 km.

- Zaplanowana na ten rok inwestycja to zwieńczenie przebudowy drogi powiatowej łączącej Annopol z Wilkołazem i przechodzącej przez kilka gmin Powiatu Kraśnickiego – wyjaśnia starosta kraśnicki Andrzej Maj. - Jest ona remontowana sukcesywnie od 2004 r. Dzięki tegorocznym, już ostatnim pracom modernizacyjnym mieszkańcy i osoby jadące przez powiat na trasie Kielce – Lublin będą poruszały się bezpieczniej i sprawniej.

Warto podkreślić, że w ubiegłym roku powiat, wspólnie z gm. Wilkołaz i Urzędów, zmodernizował 7-kilometrowy odcinek drogi Popkowice – Wilkołaz, który łączy się z odcinkiem zaplanowanym do przebudowy w tym roku. Obie trasy tworzą spójny układ komunikacyjny na terenie trzech gmin: Wilkołaza, Urzędowa i gm. Kraśnik.

DN

Opublikowano: 29 marca 2018 10:06