Po dwóch wygranych w Chinach dziś wracają do kraju

Zwycięska drużyna Sipce Gears na turnieju w Shenzen (link otworzy duże zdjęcie)

Spice Gears – Team 5883 wygrał dwa turnieje robotyczne w Chinach i uzyskał kwalifikację do udziału w kwietniowym finale mistrzostw FIRST w Detroit.

Kraśnicka drużyna robotyczna okazała się najlepsza w dwóch turniejach FIRST Robotics Competition: w Shenzen oraz w Szanghaju. Młodzież z powiatowych szkół, z siedzibą w Zespole Szkół nr 3, uzyskała również kwalifikację do finałowych Mistrzostw FIRST w Detroit (USA) w kwietniu tego roku. Ponadto podczas szanghajskiego turnieju główny mentor drużyny SG Dariusz Głuchowski został uhonorowany Woodie Flowers Finalist Award dla najlepszego z mentorów.

W ubiegłym roku kraśnicka drużyna wywalczyła srebrny medal na robotycznych igrzyskach olimpijskich FIRST Global Challenge w Waszyngtonie, wcześniej dwukrotnie zdobywała nagrody w turniejach w Kanadzie, ale dotąd nie wygrała żadnego turnieju z cyklu FRC. Tym razem, zaledwie w ciągu tygodnia, ekipa z Powiatu Kraśnickiego dwukrotnie była najlepsza.

- Te międzynarodowe sukcesy naszej młodzieży są najlepszym dowodem na to, że żyjąc tu na Lubelszczyźnie, w Kraśniku i okolicach, nie powinniśmy mieć żadnych kompleksów – cieszy się starosta kraśnicki Andrzej Maj, jeden z mentorów drużyny Spice Gears. - Przed nami wielkie wyzwanie, jakim jest finał mistrzostw FIRST w Detroit. To trudny moment dla nas, mentorów, bo musimy szybko zorganizować budżet na ten wyjazd. Dotąd sponsorzy byli bardzo łaskawi i liczymy na to, że znajdą się chętni do wsparcia Spice Gears podczas najważniejszego z ich dotychczasowych występów.

FIRST Robotics Competition (FRC) to międzynarodowy konkurs dla młodzieży łączący naukowe podejście w dziedzinie robotyki z nowoczesnymi technologiami i etyką pracy w zespole opartą na kooperacji i zabawie. Uczniowie szkół średnich konstruują według wytycznych organizatorów roboty, które potem biorą udział w zawodach, wykonując z góry zaplanowane czynności.

DN

Opublikowano: 19 marca 2018 12:15