Kraśnicka młodzież pozna historię Zbrodni Wołyńskiej

Grafika ilustracyjna, źródło IPN (link otworzy duże zdjęcie)

W kraśnickich szkołach średnich odbędą się spotkania z młodzieżą na temat tragicznej historii Wołynia i współczesnych relacji polsko-ukraińskich. Wśród zaproszonych gości jest dr Leon Popek z lubelskiego IPN, specjalizujący się w tematyce kresowej.

Prezentacje i rozmowy z uczniami szkół powiatowych będą miały miejsce 20 marca – najpierw w ZS nr 3, a potem ZS nr 2. Wśród zaproszonych gości jest dr Leon Popek, polski historyk, archiwista, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii i Naczelnik Wydziału Kresowego IPN Oddział Lublin. Dr Popek jest jednym z najwybitniejszych specjalistów zajmujących się już ponad 30 lat historią polskich kresów w czasach II wojny światowej i zbrodni popełnianych przez OUN UPA na Polakach podczas tragicznych wydarzeń na Wołyniu w latach 1943 – 1945. Leon Popek jest także Prezesem Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie oraz opiekunem polskich miejsc pamięci. Był konsultantem historycznym filmu „Wołyń”.

W spotkaniach z kraśnicką młodzieżą weźmie również udział Jacek Bury, komendant Środowiskowego Hufca Pracy w Lublinie, członek zarządu Fundacji Niepodległości, organizator obozów wolontariackich związanych z wołyńskimi nekropoliami, laureat wielu plebiscytów i odznaczeń, uhonorowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę nagrodą Człowieka Lidera w drugiej edycji konkursu "Dla dobra wspólnego".

Głównym celem tych prelekcji, pokazów i rozmów z młodzieżą jest edukacja ahistoryczna pozwalająca lepiej zrozumieć współczesne, trudne relacje polsko-ukraińskie. Spotkania organizowane są z inicjatywy Czarosława Dębowczyka, przewodniczącego SPOŁECZNEGO KOMITETU BUDOWY POMNIKA W HOŁDZIE POLAKOM OFIAROM LUDOBÓJSTWA DOKONANEGO PRZEZ NACJONALISTÓW UKRAIŃSKICH NA WOŁYNIU I KRESACH POŁUDNIOWO-WSCHODNICH II RZECZYPOSPOLITEJ W LATACH 1939-1947 w Kraśniku.

DN, grafika IPN

Opublikowano: 16 marca 2018 11:28