Biznesowe rozmowy kraśnickiej delegacji w chińskim Dongguan

Spotkanie z władzami Dongguan oraz przedstawicielami organizacji biznesowych. (link otworzy duże zdjęcie)

8 marca to kolejny dzień promowania Kraśnika i Powiatu Kraśnickiego w Chinach. Nasza delegacja ze starostą Andrzejem Majem, Richardem Kuśmierczykiem, Łukaszem Koziarzem oraz panią konsul RP Joanną Jachacy z konsulatu polskiego w Guangzhou (Kanton) spotkała się z najwyższymi władzami miasta Dongguan. To jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się miejskich prefektur w Chinach, a jej władze uznawane są za bardzo prorozwojowe i otwarte na współpracę zagraniczną. Swoje fabryk mają tam m.in. Samsung Electronics, Nokia, Coca-Cola, Nestlé, DuPont.

W 2016 r. ludność Dongguan szacowano na ponad 8 mln mieszkańców, ale dziś liczba mieszkańców jest już dużo większa, bowiem rozwój gospodarki przyciąga migrantów z całego kraju. Chociaż w Powiecie Kraśnickim mieszka tylko niecałe 100 tys. mieszkańców, to gości z Polski potraktowano bardzo poważnie, nadając wizycie naszej delegacji wysoką rangę. Gospodarzy reprezentował Lou Zhaoqun, członek zarządu miasta i najwyższych władz Komunistycznej Partii Chin w Dongguan (Standing Committee of CPC Dongguan Municipal Committee). Towarzyszyli mu dyrektorzy najważniejszych instytucji gospodarczych działających w Dongguan: Foreign and Overeas Chinese Affairs, The Hong Kong and Macau Affairs Office oraz Dongguan Chamber of Commerce i World Dongguan Entrepreneurs Federation.

Chociaż spotkanie miało formalny charakter, przebiegało w bardzo serdecznej atmosferze. Lou Zhaoqun ciepło wyrażał się o Polsce i zadeklarował otwartość na ewentualną współpracę z naszym regionem. Starosta Andrzej Maj wspólnie z Richardem Kuśmierczykiem przedstawili możliwości inwestowania w Kraśniku i powiecie, koncentrując się na na najbardziej rozwojowych branżach. Chińczycy zainteresowani się produktami spożywczymi i rolnictwem, branżą lotniczą (w Kraśniku działa kanadyjski Cyclone) oraz rozwojem produkcji ekologicznych pojazdów. Poszukują kooperantów oraz terenów inwestycyjnych.

Starosta Andrzej Maj zaprosił przedstawicieli Dongguan do złożenia wizyty w Kraśniku z misją gospodarczą. Wcześniej przygotowana zostanie szczegółowa oferta inwestycyjna bazująca na preferencjach strony chińskiej. Wizyta delegacji z Kraśnika spotkała się dużym zainteresowaniem lokalnych mediów.

Rozmowy biznesowe prowadzone są w Chinach przez starostę w związku z udziałem kraśnickiej drużyny Spice Gears (uczniowie szkół powiatowych) w dwóch międzynarodowych zawodach robotycznych w Shenzen i Szanghaju.

DN

Opublikowano: 09 marca 2018 13:25