Ukraińscy przedsiębiorcy z wizytą w Kraśniku

Na zdjęciu ukraińscy przedsiębiorcy podczas spotkania w FŁT. (link otworzy duże zdjęcie)

23 lutego 6 właścicieli ukraińskich przedsiębiorstw oraz przedstawiciele administracji z miasta partnerskiego Browary na Ukrainie (obwód kijowski) odwiedzili firmy działające w Powiecie Kraśnickim i reprezentujące różne branże. Gościom z Ukrainy zaprezentowane zostały mi.in. technologie i urządzenia stosowane do recyklingu tworzysz sztucznych, produkcji odzieży, drzwi, czy łożysk. Delegacja przybyła do Kraśnika na zaproszenie starosty Andrzeja Maja.

Ukraińscy biznesmeni odwiedzili firmę AKPOL Regranulaty HDPE PP w Rzeczycy Ziemiańskiej oraz zapoznali się z procesem recyklingu tworzyw sztucznych. Później złożyli wizytę w firmie Zbigniewa Kozłowskiego ERKADO, która prowadzi działalność detaliczną, hurtową i eksportową w zakresie produkcji i sprzedaży drzwi wewnętrznych, drzwi zewnętrznych oraz ościeżnic. Otwarcie nowych hal produkcyjnych oraz bardzo dynamiczny rozwój marki ERKADO sprawiły, że firma z Gościeradowa dołączyła do grona liderów w produkcji drzwi. Swój zakład produkcyjny oraz asortyment przedstawiła przedsiębiorcom także Magdalena Czelej – współwłaścicielka firmy Darex Producent Koszul. Z kolei produkty branży spożywczej zaprezentował Ukraińcom Leszek Skorupa z PPHU Lider.

- Organizowane wizyty biznesowe mają przyczynić się do rozwoju współpracy między przedsiębiorcami i fachowcami z naszych krajów. Będąca w trakcie przemian społecznych, gospodarczych i politycznych Ukraina, może czerpać z polskich doświadczeń, jak również polscy przedsiębiorcy mogą rozszerzać swoje rynki eksportowe o Ukrainę – powiedział starosta kraśnicki Andrzej Maj.

Goście odwiedzili także teren zakładu zagospodarowania odpadów w Kraśniku, zapoznając się z jego strukturą, działania oraz wyposażeniem. Szczególnie interesującym okazało się porównanie kosztów odbioru śmieci segregowanych i mieszanych w Polsce i na Ukrainie oraz odbiór odpadów do odzysku i recyklingu.

Duże wrażenie zrobiła na ukraińskich przedsiębiorcach wizyta w Fabryce Łożysk Tocznych Kraśnik S. A. Jest to wciąż największy pracodawca w powiecie, zatrudniający ponad 2100 osób, odgrywający dużą rolę w funkcjonowaniu polskiego przemysłu maszynowego i motoryzacyjnego. FŁT jest też liczącym się eksporterem łożysk. Goście odwiedzili zakład produkcji łożysk stożkowych.

Równie optymistycznie ocenili spotkanie goście z Ukrainy: – Jesteśmy przekonani, że te kontakty, ten dialog doprowadzi do konkretnej współpracy – powiedział podczas pobytu w Kraśniku Oleksandr Reznik, zastępca prezydenta miasta Browary. – Mamy sobie sporo do zaoferowania.

Olesya Gieral

Opublikowano: 01 marca 2018 14:55