Wniosek o pozwolenie na budowę pomnika smoleńskiego złożony w Starostwie

Planowana lokalizacja pomnika przy zbiegu ul. Słowackiego i Balladyny. (link otworzy duże zdjęcie)

8 lutego br. do Starostwa Powiatowego wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę w Kraśniku Pomnika Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Został złożony przez lubelską Fundację „Ruch Solidarności Rodzin”, bowiem społeczny komitet budowy nie mógł formalnie z takim wnioskiem wystąpić. Pomnik miałby zostać zlokalizowany na skrzyżowaniu ul. Słowackiego i Balladyny, na działce będącej własnością miasta. Zgodę na tę lokalizację wyraziła wcześniej Rada Miasta Kraśnik.

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego Starostwo ma maksymalnie 65 dni na rozpatrzenie wniosku. Udzielenie pozwolenia będzie zależało od zgodności z przepisami prawa i z planem zagospodarowaniem przestrzennego. Są to jedyne kryteria, które będą brane pod uwagę, mimo że inwestycja ta i jej lokalizacja budzą wielkie emocje wśród kraśniczan (nie przeprowadzono wcześniej konsultacji społecznych w tej sprawie).

Pomysł postawienia pomnika, zwłaszcza w tym miejscu, wyraźnie podzielił lokalną społeczność. - Jednak Starostwo, jako organ administracji, przy ocenie wniosku jest zobligowane wyłącznie przepisami prawa – podkreślają przedstawiciele powiatu.

Kraśnicki społeczny komitet budowy powstał kilka lat temu, składa się z przedstawicieli PiS i jego sympatyków. Na czele komitetu stoi Jan Albiniak, przewodniczący Rady Miasta Kraśnik. Środki na budowę pomnika pochodzą ze zbiórki.

Opublikowano: 12 lutego 2018 15:03