Narodowe Święto Niepodległości 2017 w Strózy

Obchody Święta Niepodległości w Stróży - przemarsz na cmentarz (link otworzy duże zdjęcie)

Narodowe Święto Niepodległości w Stróży Gm. Kraśnik zostało w tym roku połączone z rocznicowymi uroczystościami w tamtejszej parafii oraz z 60-leciem Szkoły Podstawowej im. ks. Zielińskiego.

Świętowanie odzyskania niepodległości przez Polskę było również okazją do uczczenia 250-lecia powstania Kaplicy Świętej Trójcy (tzw. kaplica trójkątna), która jest jednym z najciekawszych zabytków architektonicznych w powiecie.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny oraz społeczności szkolnej odprawioną przez ks. arcybiskupa Stanisława Wielgusa. Potem na tamtejszym cmentarzu odczytano Apel Poległych oraz poświęcono pomnik Golgota Wschodu. - 99 lat, wraz z odzyskaniem Niepodległości przez państwo polskie, odzyskaliśmy naszą narodową kulturę i mogliśmy z podniesioną głową wyrażać dumę z historycznych dokonań – mówił podczas obchodów rocznicowych Andrzej Maj, starosta kraśnicki. - Odzyskaliśmy również naszą wiarę, bo represje zaborców dotykały nie tylko cywilów i powstańców. Dotykały także Kościół Katolicki, księży. I chociaż parafia w Stróży zaczęła powstawać dopiero 60 lat temu, to nie znaczy, że wcześniej nie było tu Boga, nie było Kościoła czy wiernych. Symbolem naszego przywiązania do wiary jest licząca 250 lat kaplica pw. św. Trójcy, która mimo przeciwności losu i mimo zniszczeń, przetrwała, służąc naszej społeczności przez kolejne lata.

Organizatorami uroczystości w Stróży były władze Powiatu Kraśnickiego, Gminy Kraśnik, proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej oraz dyrekcja szkoły.

DN, fot. Paulina Albin

Opublikowano: 13 listopada 2017 11:29