Konferencja Parasol dla życia

(link otworzy duże zdjęcie)

Coraz więcej samorządów włącza się w programy profilaktyczne dotyczące ochrony zdrowia i poprawy dostępności do szczepień ochronnych. W budżecie województwa lubelskiego na ten cele przeznaczono w tym roku 260 tysięcy złotych. 19 czerwca w Kraśniku z inicjatywy miejscowego Starostwa Powiatowego i Stowarzyszenia "Parasol dla Życia" spotkali się lekarze i urzędnicy by dyskutować o roli jednostek samorządu terytorialnego w poprawie dostępności do szczepień ochronnych.

W trakcie każdej konferencji ma miejsce wystąpienie lekarza klinicysty – eksperta w dziedzinie szczepień z ośrodka klinicznego lub szpitala z oddziałem zakaźnym, neuroinfekcji itp., posiadającym doświadczenie w leczeniu danej jednostki chorobowej – opisującego wybraną jednostkę chorobową u pacjenta w różnym przedziale wiekowym (m. in. pneumokoki, meningokoki, grypa, HPV), ze szczególnym wskazaniem na skuteczność zapobiegania tym jednostkom chorobowym poprzez szczepienia. Ponadto przedstawia się uczestnikom przykłady dobrych programów zdrowotnych w zakresie profilaktyki szczepionkowej z uwzględnieniem pozytywnych rekomendacji AOTM. Dodatkowo podnoszone są tematy działalności ruchów antyszczepionkowych i konieczność przeciwstawiania się tym ruchom poprzez edukację w zakresie szczepień oraz kształtowanie świadomego wyboru dla profilaktyki szczepionkowej, jako jedynej skutecznej formy ochrony przed wybranymi chorobami zakaźnymi. W trakcie każdej Konferencji występują zawsze przedstawiciele lokalnego samorządu terytorialnego, przedstawiając aktualnie działające programy zdrowotne, plany oraz efekty tych działań.

Reportaż z konferencji można obejrzeć na : https://lublin.tvp.pl/32871742/profilaktyczne-szczepienia-wlaczaja-sie-samorzady

O konferencji napisało również Radio Lublin : http://radio.lublin.pl/news/lubelskie-walczy-z-pneumokokami-ale-wciaz-za-malo

fot.: Tomasz Jan Prycel

Opublikowano: 23 czerwca 2017 11:55