Izba przyjęć zostaje w Kraśniku Fabrycznym

Izba Przyjęć pozostanie w Kraśniku Fabrycznym (link otworzy duże zdjęcie)

Jeszcze w tym roku do głównej siedziby kraśnickiego SP ZOZ w dzielnicy starej ma zostać przeniesiony oddział kardiologiczny. Na Fabrycznym pozostanie ginekologia oraz izba przyjęć. Nowe przepisy wprowadzone z inicjatywy ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła zmuszają – co prawda - do lokowania przychodni nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej w bezpośrednim sąsiedztwie SOR-ów, a ten w Kraśniku znajduje się na ul. Chopina. Jednak władze Powiatu chcą utrzymać izbę przyjęć w dzielnicy fabrycznej, na co liczy wielu mieszkańców.

Przeprowadzka kardiologii będzie oznaczała poprawę jakości i standardu obsługi pacjentów, co najlepiej widać na przykładzie nowego oddziału dziecięcego utworzonego ponad rok temu na ul. Chopina. Z perspektywy czasu wielu rodziców chwali obecne warunki w jakich leczeni są mali pacjenci, gdyż ma porównanie do tego co było do niedawna na al. Niepodległości. Mimo pewnego sentymentu większość mieszkańców Fabrycznego podchodzi też racjonalnie do problemu centralizacji usług szpitalnych. Ich niepokój budzi natomiast perspektywa likwidacji izby przyjęć, zwanej też ostrym dyżurem lub – według nowego nazewnictwa ministerialnego - przychodnią nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Starosta Andrzej Maj i dyrektor ZOZ-u Marek Kos chcą pozostawić izbę przyjęć w dzielnicy fabrycznej miasta. Jednak ZOZ będzie musiał sfinansować jej funkcjonowanie z własnych środków, a nie z kontraktu z NFZ. Dlaczego?

Minister Konstanty Radziwiłł chce, aby od października wszędzie tam gdzie znajdują się Szpitalne Oddziały Ratunkowe znajdowały się również – dosłownie obok nich - przychodnie nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, czyli to co obecnie w dzielnicy fabrycznej nazywane jest izbą przyjęć. Chodzi o odciążenie pracy SOR-ów, na których lekarze często muszą zajmować się różnymi nagłymi przypadkami, ale niekoniecznie oznaczającymi ratowanie życia i zdrowia. A ponieważ kraśnicki SOR znajduje się w głównej siedzibie szpitala na ul. Chopina, to właśnie tam musiałaby zostać zlokalizowana izba przyjęć pełniąca dyżur po godz. 18.00, nocami oraz w weekendy i święta, odciążając tym samym pracę SOR-u. I na taką przychodnię byłby środki z NFZ.

- W obu dzielnicach są i nadal będą przychodnie specjalistyczne, ale mieszkańcy dzielnicy fabrycznej nalegają również na zatrzymanie tu izby przyjęć, na którą mogliby się w razie potrzeby zgłosić już po godzinach pracy lekarzy rodzinnych – mówi starosta Andrzej Maj. - W tej części miasta nie ma SOR-u, przy którym moglibyśmy zlokalizować przychodnię nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej według zaleceń ministerstwa. Jednak izba przyjęć jest potrzebna i znajdziemy inny niż NFZ sposób na jj sfinansowanie.

Opublikowano: 16 czerwca 2017 13:59