Blues Meeting – Przystanek Dzierzkowice 2018

(link otworzy duże zdjęcie)

W tym roku Kraśnik Blues Meeting nie odbędzie się. Władze miasta wycofały się ze współorganizacji Festiwalu. Jednak Ireneusz Muszyński,pomysłodawca tej imprezy, nie złożył broni i na konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Kraśniku zapowiedział reaktywowanie tego wydarzenia w przyszłym roku. Blues Meeting skorzysta w 2018 r. z gościnności władz i mieszkańców Dzierzkowic. Gwiazdą imprezy będzie legendarny DŻEM.

- Nie znam rzeczywistych przyczyn, z powodu których miasto wycofało się ze współorganizacji Festiwalu w 2017 r. Z całą pewnością pieniądze nie były aspektem najważniejszym i do dzisiaj nie potrafię zrozumieć postępowania ze strony zarówno Centrum Kultury, jak i Urzędu Miasta. Tym bardziej, że jest to przedsięwzięcie mające bardzo znaczący element promocyjny dla Kraśnika – mówi dyrektor KBM Ireneusz Muszyński. - Kiedy zapytałem o powody, usłyszałem, że jestem dorosły i powinienem się domyślić.

Odniósł się też do publicznych wypowiedzi osób odpowiedzialnych za promocję i kulturę w Kraśniku. Muszyński cytował na konferencji prasowej jeden z wpisów internetowych Januarego Pawlosa, kierownika wydziału promocji miasta. Pojawiły się w nim sugestie, że festiwal kosztował 120 tys. zł, z czego „20 dla dyrektora” i to miało być przyczyną wycofania się Kraśnika z organizacji festiwalu. - To kłamstwa i pomówienia. Jeśli wypowiadają się w ten sposób osoby związane z kulturą i promocją, świadczy to o ich niekompetencji, a w szczególności wrogości, która prawdopodobnie wynika z jakiejś osobistej i niezrozumiałej zawiści. Zarówno Urząd Miasta, jak i Centrum Kultury i Promocji oraz osoby, które są z nimi związane, odebrały mi jakąkolwiek wiarę w stosunku do tych instytucji, co oznacza absolutny brak możliwości współpracy - zarówno w tym, jak i przyszłym roku. Współpracować przy organizacji takich przedsięwzięć można tylko z ludźmi wiarygodnymi.

Wg dyrektora Blues Meetingu w roku 2016 wsparcie ze strony samorządu kraśnickiego było wręcz symboliczne: 16 tys. zł brutto ze strony miasta i niecałe 10 tys. zł ze strony CKiP w zamian za świadczenie usługi promującej zarówno miasto, jak i dom kultury: - Całą pozostałość budżetu zbudowaliśmy sami i oczywiście pomogło nam zarówno Starostwo Powiatowe, jak i Urząd Marszałkowski. Te instytucje także od początku deklarowały wsparcie edycji w roku 2017.

Kiedy o konflikcie z władzami Kraśnika zrobiło się głośno, z innych miast napłynęły propozycje przeniesienia i współorganizacji Festiwalu. I chociaż w tym roku imprezy nie uda się zorganizować, to po wielu rozmowach oraz spotkaniach podjęto decyzję o współorganizacji festiwalu w 2018 roku w niedalekiej okolicy Kraśnika. Partnerem zostali Powiat Kraśnicki i wójt Gminy Dzierzkowice, jest także deklaracja wsparcia z Urzędu Marszałkowskiego i wpisania Festiwalu w Kalendarz najważniejszych imprez kulturalnych województwa: - Stąd też pomysł i wspólna decyzja zorganizowania Festiwalu w miejscowości oddalonej kilka kilometrów od miasta Kraśnik, ale jednak w Powiecie Kraśnickim – mówi Muszyński. - Będzie to Kraśnik Blues Meeting 2018 - Przystanek Dzierzkowice. Impreza odbędzie się w dniach 29-30 czerwca 2018 r.

Pierwszy dzień będzie miał typowo familijny charakter z rozbudowanym konkursem i szeregiem atrakcji dla rodzin i młodszej publiczności. Ponadto przez dwa dni odbywał się będzie zlot motocyklowy zorganizowany wspólnie z Kraśnickim Stowarzyszeniem Motocyklowym Szarża. Dzień drugi to konkurs o Grand Prix połączony z występem gwiazd, a jedną z nich będzie zespół DŻEM. Dzierzkowice dysponują stadionem, dużym parkingiem i znakomitymi możliwościami logistycznymi do zorganizowania tak dużego przedsięwzięcia, a w szczególności - chęcią współpracy.

- Z uwagi na całą logistykę, możliwość pozyskania sponsorów, terminy wykonawców i cały zakres organizacyjny tego dużego wydarzenia, w roku bieżącym (po wycofaniu się władz miasta Kraśnika), nie podjęliśmy się takiej realizacji, gdyż wszystko należy zorganizować profesjonalnie i na najwyższym poziomie, zarówno merytorycznym, jak i organizacyjnym. Przygotowania do takiej imprezy trwają wiele miesięcy – podkreśla Muszyński.

W rozmowie z dziennikarzami dyrektor CKiP Wojciech Gołoś odmówił komentarza w tej sprawie. Natomiast dla wójta Dzierzkowic Marcina Gąsiorowskiego organizacja Festiwalu to dobra okazja do promocji gminy i jej walorów przyrodniczo-rekreacyjnych: - Mam nadzieję, że przyjadą do nas i odwiedzą miłośnicy bluesa nie tylko z naszego powiatu, a wracając zabiorą ze sobą dobre wspomnienia. Również starosta kraśnicki Andrzej Maj uważa, że impreza ma duży walor promocyjny: - Blues to nie jest najpopularniejszy gatunek muzyczny w Polsce, więc nie oczekujemy wielotysięcznych tłumów, jak np. na koncertach muzyki disco polo. Ale Festiwal był zawsze znakomicie promowany, zwłaszcza w mediach tradycyjnych i społecznościowych. Było o nim głośno i dzięki temu głośno – w pozytywnym znaczeniu - było o Kraśniku. Niestety, powiat nie dysponuje własnymi obiektami w mieście, na których można byłoby zorganizować Festiwal. Chcąc ratować Blues Meeting, musieliśmy pomyśleć o tymczasowej przeprowadzce, która została wymuszona brakiem zainteresowania współpracą ze strony miasta. Wyrazy uznania za okazane wsparcie i gościnę należą się wójtowi Gąsiorowskiemu, chociaż mam nadzieję, że prędzej czy później Blues Meeting powróci do Kraśnika.

Jednak w tym roku całkiem bluesa w Kraśniku nie zabraknie. 16 września tego roku zorganizujemy razem z Powiatem imprezę plenerową z okazji Polskiego Dnia Bluesa, będzie to piknik motocyklowy na zakończenie sezonu połączony z koncertami. Na pewno wystąpi Pawkin ze swoim DŻEM PROJEKT, ale będziemy starali się rozbudować ten program – mówi Ireneusz Muszyński.
DN

Opublikowano: 23 maja 2017 07:54