NIE nowotworom u dzieci – Rodzicu, dostrzeż objawy!

Konferencja NIE Nowotworom (link otworzy duże zdjęcie)

Dlaczego nie powinno się uciekać od tematu nowotworów u dzieci? Jak w walce z nowotworami u najmłodszych pomaga edukacja w tym zakresie? Jakie objawy u dziecka powinny obudzić czujność rodzica?

Gdyby nowotwory u dzieci były rozpoznawane we wczesnych stadiach choroby, można byłoby wyleczyć niemal każde dziecko. Ten fakt zainspirował twórców projektu „NIE nowotworom u dzieci – Rodzicu dostrzeż objawy” do rozpoczęcia akcji edukacyjnej wśród rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. “Razem chrońmy tych, których kochamy najbardziej” - to dewiza ich działań.

Podczas kraśnickiego spotkania na ten temat prowadząca Alicja Baska, studentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, opowiedziała słuchaczom o pierwszych symptomach choroby nowotworowej u dziecka, prezentując objawy i zachowania, które powinny wzbudzić szczególną czujność rodzica oraz podkreślając rolę obserwacji jako najlepszego sposobu na odpowiednio wczesne wykrycie choroby. Inicjatorzy akcji pracują nad tym, aby to trudne zagadnienie - także z psychologicznego punktu widzenia - przestało być tematem tabu, a przekazywane rodzicom informacje były rzetelne i zrozumiałe.

Projekt powstał we współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda, prowadzącą od 2005 roku ogólnopolski program badań USG „NIE nowotworom u dzieci”. Dzięki jedynemu w Europie ambulansowi z najnowocześniejszym sprzętem na pokładzie z badań przesiewowych skorzystało już ponad 40 000 dzieci. Kalendarz podróży Fundacji jest na bieżąco dostępny na stronie fundacji.

Podczas spotkania w ZS nr 2, które odbyło się 9 lutego, Edyta Hofman i Joanna Patrzylas z Fundacji „All Is One” przedstawiły również prezentację „Zdrowia na wyciągnięcie ręki”, zaś Mirosław Sznajder wystąpił z wykładem „Rak to nie wyrok”.

Opublikowano: 10 lutego 2017 08:32