„Młoda i Zdrowa” już po raz siódmy w Kraśniku

Ida Karpińska (link otworzy duże zdjęcie)

W dniu 16 listopada br. w Zespole Szkół Nr 1 w Kraśniku odbyła się konferencja poświęcona profilaktyce raka szyjki macicy w ramach akcji „Młoda i Zdrowa”.

Jak wskazują statystyki, rak szyjki macicy jest dużo istotniejszą niż AIDS czy gruźlica przyczyną przedwczesnych zgonów na całym świecie. W Polsce każdego dnia 10 kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a 5 z nich umiera. Dzieje się tak, dlatego że niestety wciąż niewiele kobiet wie, że rakowi temu można zapobiegać w prosty, skuteczny, nieinwazyjny i tani sposób – poprzez wykonywanie badań cytologicznych.

Wychodząc naprzeciw temu ogromnemu problemowi, Starostwo Powiatowe już od kilku lat prowadzi i włącza się w działania i inicjatywy mające na celu uświadomienie kobietom, dziewczętom oraz ich rodzinom, jak zapobiegać tej groźnej chorobie.

Spotkanie "Młoda i Zdrowa" do kolejna duża akcja profilaktyczna jaką prowadzimy. Z wiedzą na temat profilaktyki docieramy do jak największej liczby osób, zarówno do dziewcząt, kobiet, jak i do mężczyzn. Mamy nadzieję, że podjęte działania przyczynią się do tego, że wszyscy będziemy wykazywali więcej troski o własne zdrowie - mówił Andrzej Maj Starosta Kraśnicki.

W trakcie spotkania udało nam się przekazać wiedzę na temat profilaktyki blisko 200 dziewczętom ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu kraśnickiego.

Główną bohaterką spotkania była Ida Karpińska – prezes i założyciel Ogólnopolskiej Organizacji „Kwiat Kobiecości”. Jest to osoba, która sama wygrała z rakiem szyjki macicy. Korzystając ze swoich doświadczeń pragnie ona uświadamiać innych jak niewiele trzeba, aby tej chorobie zapobiegać. To ona, rok w rok, zaszczyca nas swoją obecnością na konferencjach poświęconych profilaktyce raka szyjki macicy, dzieląc się z dziewczętami, ale także kobietami, swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami w tym zakresie.

„Świadomość profilaktyki chorób ginekologicznych jest ważna w każdym wieku, wierzymy że te kobiety zadbają o swoje zdrowie, i zostaną naszymi ambasadorkami i poniosą nasze przesłanie w świat do swoich rodzin, bliskich i znajomych” – mówi Ida Karpińska.

Ciekawą formą przekazu była prezentacja filmu przedstawiającego historię trzech kobiet walczących z chorobą, drugi zaś sprawcę nowotworu – wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Nie zabrakło również wykładu prezentującego problem ze strony medycznej, w którym wiedzę na temat zakażeń wirusem HPV, szczepień ochronnych oraz cytologii przybliżyła położna Agata Gontarek. Przekonywała obecne na sali młode kobiety, że regularne wykonywanie badań cytologicznych pozwala na wczesne wykrycie zmian chorobowych i daje 100% szans na wyleczenie.

Na koniec spotkania, pomiędzy uczestnikami zostały rozlosowane upominkami ufundowanymi przez Ogólnopolską Organizację „Kwiat Kobiecości”. Każda z uczestniczek otrzymała dodatkowo zestaw materiałów edukacyjnych.

fot. Paulina Albin

Opublikowano: 17 listopada 2016 13:10